W rozmowie z radiową Jedynką prezydent RP był pytany o kwestie systemowe i swoją propozycję rozpoczęcia debaty na temat ustroju Polski. Andrzej Duda zwrócił uwagę na dziwną w obecnej konstytucji rolę głowy państwa. – Jest prezydent wybrany w wyborach powszechnych przez naród, najsilniejszy mandat w Polsce, nikt takiego mandatu nie ma, i w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji – zauważył.
3 maja Andrzej Duda zapowiedział rozpoczęcie dyskusji na temat ewentualnej zmiany polskiej konstytucji. Prezydent chciałby, aby 11 listopada roku 2018 odbyło się w tej sprawie referendum.
Wesprzyj nas już teraz!
W rozmowie z Maciejem Zdziarskim Andrzej Duda zwrócił uwagę na silny społeczny mandat, jakim dysponuje w Polsce głowa państwa oraz nieproporcjonalnie małe uprawnienia wynikające z zapisów konstytucji.
– Jest taka specyficzna sytuacja, rzeczywiście to wielu ekspertów też podnosi, że prezydent jako urząd – w sensie kompetencji, jako organ – jest tak ukształtowany w Polsce, że w zasadzie głównymi jego działaniami są działania negatywne, ma mało możliwości kreacji – powiedział Andrzej Duda.
– Uważam, że generalnie powinniśmy pójść w jednym z dwóch kierunków: albo wzmacniamy pozycję ustrojową prezydenta, prezydent ma więcej czy ma silniejsze kompetencje, bo jest wybrany w wyborach powszechnych przez naród i ma ten jeden jedyny w Polsce specyficzny mandat w związku z tym, albo osłabiamy prezydenta, czynimy go bardziej elementem, który służy podkreślaniu pewnych wartości, realizuje takie funkcje ceremonialne – stwierdził prezydent RP. Jeśli ograniczone zostałby prerogatywy, wtedy głowę państwa mogłoby wybierać Zgromadzenie Narodowe – uważa Andrzej Duda.
Źródło: prezydent.pl / Polskie Radio
MWł