12 października 2024

Andrzej Zybertowicz: demokracja po fazie mediokracji przeszła do memokracji, czyli przekazu czysto emocjonalnego

(Źródło: YouTube/Rymanowski Live)

„W ostatnich latach memy stały się ważnym instrumentem komunikacji publicznej. Niektórzy mówią nawet, że demokracja po fazie mediokracji przeszła do memokracji, czyli przekazu omal już czysto emocjonalnego. Taki przekaz nie ma nawet trochę zarysowanej argumentacji”, piszą na łamach tygodnika „SIECI” Katarzyna i Andrzej Zybertowiczowie.

Publicyści przywołują przypadkową (?) sytuację z platformy X, gdzie algorytm podsunął im pewnego mema. Składał się on z dwóch części. U góry znajdował się obrazek będący typowym kadrem z laboratorium – grupa osób w kombinezonach ochronnych, na pierwszym planie ktoś niesie tackę z fiolkami – podpisany „Broń biologiczna w filmach”. Na dole zamieszczono fotografię kilkudziesięciu młodych mężczyzn z czarnej Afryki stłoczonych na pontonie z podpisem „Broń biologiczna w rzeczywistości”.

„Przekaz tego mema jest jednocześnie prawdziwy i nieprawdziwy, a na pewno niebezpiecznie spłaszczający. Zacznijmy od górnej części: jeśli po zapoznaniu się z memem ktoś pomyśli, że na świecie nie ma już laboratoriów, w których jest tworzona broń biologiczna, to się myli. Prawda filmowa cały czas pozostaje prawdą, choć nie całą. Dolna część mema wskazuje, że migranci ekonomiczni i uchodźcy bywają instrumentalnie wykorzystywani przez niektóre państwa autorytarne i/lub profesjonalne międzynarodowe grupy przemytnicze. Jednym z celów tego mema jest, tak sądzimy, przeciwstawienie się romantycznemu podejściu do migracji, gdzie zapomina się o bezpieczeństwie, a błogosławi empatię i różnorodność”, czytamy.

Wesprzyj nas już teraz!

W ocenie Katarzyny i Andrzeja Zybertowiczów sednem całego problemu jest fakt, że nasza cywilizacja osiągnęła taki poziom złożoności i niestabilności, że coraz trudniej jest nam opierać się na prostych, klarownych prawdach oraz jednoznacznych interpretacjach nowych zjawisk i problemów.

„Musimy ćwiczyć myślenie wielopoziomowe, dające sobie radę z paradoksami współczesności. Ale nie możemy uciekać od pytania: jak długo utrzyma się demokracja w cywilizacji, w której paradoksy mnożą się jak grzyby po deszczu?”, podsumowują autorzy „SIECI”.

 

Źródło: tygodnik „SIECI”

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram