Reprezentanci Anglii, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią federacji, uklęknęli przed pierwszym meczem grupowym Euro 2020. Przeciwnicy Anglików – Chorwaci, również dotrzymali słowa, tyle że w przeciwieństwie do rywali nie uklęknęli.
Klękanie przed meczami piłkarskimi to podobno wyraz sprzeciwu wobec rasizmu i dyskryminacji. Wzbudza on wiele emocji również tam, gdzie gest ten jest wykonywany nagminnie m.in. w Wielkiej Brytanii. Wystarczy tylko przypomnieć, że podczas meczów towarzyskich poprzedzających Euro2020 reprezentanci Anglii wykonali ten gest i zostali wygwizdani zarówno w Middlesbrough podczas meczu z Austrią (1:0), jak i w drugim meczu z Rumunią.
Mimo tego Anglicy postanowili nie rezygnować z tego gestu. „Przed meczem z Chorwacją otwierającym turniej dla Anglików na Wembley piłkarze także uklękną w geście jedności i wsparcia dla walki z nierównościami społecznymi. Te pochodzą z XVIII wieku i nie powinny być uważane za coś nowego. Jednocześnie angielska federacja wskazała bardzo jasno, że nie przychyla się tym gestem do wspierania ruchów ideologicznych, czy akcji politycznych. Nie może być żadnych wątpliwości w kwestii tego, dlaczego piłkarze klękają”, napisano w specjalnym komunikacie.
Wesprzyj nas już teraz!
Tym razem reakcja kibiców nie była jednoznaczna. Część z nich zaczęła klaskać, część buczeć.
Z kolei chorwaccy piłkarze w chwili, gdy Anglicy klękali stali na baczność. Już wcześniej Chorwacki Związek Piłki Nożnej zapowiedział, że nie będzie nakładał na piłkarzy obowiązku klękania, ponieważ „ten gest nie ma żadnych symbolicznych powiązań z walką z rasizmem i dyskryminacją w kontekście chorwackiej kultury i tradycji.
Podobnie piłkarze Chorwacji zachowali się w przypadku towarzyskiego meczu z Belgią. Wtedy też nie uklęknęli na jedno kolano w zapoczątkowanym przez ruch Black Lives Matter geście rzekomego hołdu przeciw rasizmowi.
„Chorwacki Związek Piłki Nożnej uważa, że zawodnicy mają prawo do własnej opinii na te tematy, a także mają prawo decydować, czy chcą się zaangażować w jakąkolwiek działalność. Zawodnicy reprezentacji Chorwacji wspólnie postanowili, że nie będą uginać kolan, lecz z szacunkiem staną w milczeniu podczas gestu rywali” – poinformowano.
„Chorwacki Związek Piłki Nożnej (…) nie będzie nakładał na piłkarzy obowiązku klękania, ponieważ ten gest nie ma żadnych symbolicznych powiązań z walką z rasizmem i dyskryminacją w kontekście chorwackiej kultury i tradycji” – podkreśliła federacja.
Źródło: sport.pl, PCh24.pl
TK
https://pch24.pl/opinie/futbol-jako-wielki-eksperyment-euro-topione-w-ideologii/