Wspólnota anglikańska na Wyspach Brytyjskich będzie od niedzieli 17 grudnia błogosławić pary homoseksualne. To efekt decyzji podjętej przez anglikański synod w lutym tego roku. Anglikańskie rozwiązanie jest bardzo podobne do tego, które już wcześniej wprowadzono w Kościele katolickim w Belgii oraz w szeregu diecezji katolickich w Niemczech.
Sprawa wywołała ogromne kontrowersje, doprowadzając nawet do oddzielenia się od wspólnoty na Wyspach części anglikanów z Afryki i innych regionów globalnego południa. Wyspiarscy anglikanie wyżej od jedności cenią jednak wyjście naprzeciw środowiskom LGBT, stąd wola realizacji podjętych w lutym decyzji.
Anglikanie z Wysp Brytyjskich wydali właśnie dokumenty dotyczące charakteru błogosławieństw, jakie mają być udzielane w „Kościele Anglii” od 17 grudnia tego roku. Podkreślają w nich, że nie chodzi tutaj o ceremonię ślubną, ale o „docenienie tego, co dobre w trwałych i stabilnych związkach jednopłciowych”.
Wesprzyj nas już teraz!
Anglikańskie rozwiązanie jest bardzo podobne do tego, które już wcześniej wprowadzono w Kościele katolickim w Belgii oraz w szeregu diecezji katolickich w Niemczech. Również tam udziela się błogosławieństw parom homoseksualnym, podkreślając wartość stabilności związku, wzajemnego oddania etc.
W lipcu tego roku z pytaniem o legalność takich działań pięciu kardynałów pisało do Franciszka (tzw. dubia). W odpowiedzi papież odrzucił możliwość wydawania jakichś oficjalnych wytycznych zezwalających na takie błogosławieństwa, podkreślił wyjątkowość małżeństwa… ale ostateczną decyzję pozostawił w rękach duszpasterza.
Na Synodzie Generalnym „Kościoła Anglii” w lutym tego roku uznano, że małżeństwo między mężczyzną a kobietą jest czymś wyjątkowym, ale zaproponowano specjalną „ofertę duszpasterską” dla środowiska LGBTQI+. Decyzję poparł prymas „Kościoła Anglii” Justin Welby. W efekcie w kwietniu tego roku od macierzystej wspólnoty na Wyspach Brytyjskich oddzieliły się konserwatywne wspólnoty anglikańskie zrzeszone w sieci GAFCON (Global Anglican Future Conference). To przede wszystkim anglikanie z Afryki.
Anglikanie na Synodzie Generalnym zaznaczyli, że błogosławienie par homoseksualnych zostaje wprowadzone póki co „eksperymentalnie”, a nie jako rozwiązanie stałe; ma mieć też charakter dobrowolny i żaden duchowny wspólnoty anglikańskiej nie będzie zmuszany do udzielania takich błogosławieństw.
Podobnie jest w wielu diecezjach niemieckich, gdzie to każdy kapłan sam decyduje, czy pobłogosławić parę homoseksualną, czy tego nie zrobić. Jak pisaliśmy wyżej, takie podejście ma wsparcie samego Franciszka, jak wynika z jego odpowiedzi na dubia.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach