W dniach 29 kwietnia – 3 maja odbył się pierwszy w historii zjazd anglikanów w Rzymie. Doszło również do spotkania z papieżem.
Anglikanie z 32 prowincji z całego świata zebrali się w Rzymie, by omawiać swoje wewnętrzne sprawy. Doszło jednak do intensywnego dialogu z Kościołem katolickim. Odbyły się wspólne katolicko-anglikańskie modlitwy; anglikanie odwiedzili też Bazylikę św. Pawła za Murami oraz siedzibę Wspólnoty Sant’Egidio. Justin Welby mówił w tym kontekście o „dniach pełnych radości”.
Welby zwrócił uwagę na wartościową rozmowę, jaką odbył z sekretarzem generalnym Synodu Biskupów kard. Mario Grechem, a także na godzinną audiencję prywatną u papieża. Franciszek podczas spotkania mówił między innymi o uspokajaniu napięć i lepszym zrozumieniu różnic, przy uznaniu Ducha Świętego za „prawdziwego protagonistę” . Prosił też anglikanów o modlitwę za niego.
Wesprzyj nas już teraz!
Z perspektywy samych anglikanów nie wszystko się jednak w pełni udało. W Rzymie nie pojawili się reprezentanci w sumie 9 prowincji anglikańskich. Dwóch z nich wymówiło się chorobą w rodzinie oraz problemami w swoim regionie; siedmiu wskazało na sprzeciw sumienia. Chodzi o sprawę błogosławienia par homoseksualnych. 17 grudnia Wspólnota Anglikańska w Anglii wprowadziła takie oficjalne błogosławieństwa, co dla części anglikanów – zwłaszcza tych z Afryki – jest całkowicie nieakceptowalne.
Źródła: katholisch.de, pch24.pl
Pach
Katolicy i anglikanie mówią o „przedsmaku jedności”. To efekt tygodniowego „szczytu ekumenicznego”
Triumf pozorów nad prawdą. Absurdy ekumenicznego dialogu z anglikanami