6 lutego 2024

Anglikańska „biskupka” na obradach Rady Kardynałów. Pouczała o „miejscu kobiety” w Kościele

W Watykanie rozpoczęło się pierwsze w 2024 roku spotkanie Rady Kardynałów, pomagającej papieżowi w rządzeniu Kościołem. W obradach uczestniczy Franciszek wraz z purpuratami oraz trzy zaproszone kobiety. Wśród nich na sesję wezwano… anglikańską „biskupkę”. Delegatka przedstawiła kardynałom swoje poglądy na temat roli kobiety w Kościele.

Poranna część obrad poświęcona była pogłębieniu refleksji, rozpoczętej na spotkaniu Rady w dniach 4-5 grudnia ub.r., na temat roli kobiet w Kościele. Głos zabrały: siostra Linda Pocher ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, wykładająca chrystologię i mariologię na Papieskim Wydziale Nauk o Wychowaniu Auxilium w Rzymie; Giuliva Di Berardino, dziewica konsekrowana z włoskiej diecezji Werona, prowadząca kursy duchowości i rekolekcje; oraz anglikanka Jo Bailey Wells, „biskupka” Kościoła Anglii i zastępca sekretarza generalnego Wspólnoty Anglikańskiej.

Franciszek zna się z Jo Bailey Wells choćby z międzyreligijnego spotkania w Kazachstanie w 2022 roku. Wells odczytywała wówczas wspólne oświadczenie wszystkich „przywódców religijnych”, które uchwalono podczas obrad, w tym papieża Franciszka. W tekście, jaki odczytała Wells, zawarto herezję indyferentyzmu religijnego – dokładnie tę samą, która jest obecna w niesławnym dokumencie z Abu Zabi podpisanym przez Franciszka w 2019 roku. W oficjalnym tekście, jaki ogłoszono w sieci po szczycie w Kazachstanie ten passus został jednak zmieniony. Kontrowersja nigdy nie została wyjaśniona: dlaczego Wells zaprezentowała tekst inny, niż później ogłoszony – i dlaczego papież oklaskami przyjął jej odczyt, choć zawierał tak problematyczne nauczanie?

Wesprzyj nas już teraz!

Dzisiejsze popołudnie i jutrzejszy dzień obrad Rady poświęcone są innej tematyce.

Rada Kardynałów powstała w 2013 roku. Jej obecny skład jest następujący: kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej; kard. Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykańskiego i Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego; kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga; kard. Oswald Gracias, arcybiskup Mumbaju w Indiach; kard. Seán O’Malley, arcybiskup Bostonu w USA; kard. Juan José Omella, arcybiskup Barcelony w Hiszpanii; kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Québeku w Kanadzie; kard. Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga; kard. Sérgio da Rocha, arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii. Sekretarzem Rady jest bp Marco Mellino z Włoch.

Kwestię kapłaństwa kobiet rozstrzygnął w Liście Apostolskim Ordinatio Sacerdotalis z 1994 roku Jan Paweł II. „Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”, zawyrokował ojciec święty.

Jo Bailey Wells jest zamężna z anglikańskim duchownym; ma dwoje dzieci. W spotkanie Rady Kardynałów uczestniczyła razem z kilkoma innymi kobietami.

Kwestią roli kobiet w ostatnich miesiącach zajmują się też intensywnie wpływowe kręgi teologiczne we Włoszech. To między innymi grupa z Uniwersytetu św. Anzelma w Rzymie, gdzie prym wiedzie profesor liturgiki Andrea Grillo, architekt motu proprio Traditionis custodes. Grillo w swoich publikacjach argumentuje na rzecz możliwości zmiany nauki o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom.

Z jednej strony papież Franciszek mówił wielokrotnie, że św. Jan Paweł II w Ordinatio sacerdotalis zamknął te drzwi, wskazując, że Kościół nie ma władzy udzielania takich święceń. Z drugiej… w niedawnej odpowiedzi na dubia pięciu kardynałów zasugerował, że nie opracowano jeszcze w pełni natury rozstrzygnięcia św. Jana Pawła II; stąd chociaż nie można temu rozstrzygnięciu publicznie zaprzeczać, to można ten temat nadal badać.

Źródła: cruxnow.com, KAI, PCh24.pl

FA, Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram