22 lutego 2016

W poniedziałek Minister Obrony Narodowej ogłosił decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Podczas konferencji prasowej Antoni Macierewicz wygłosił orędzie do obecnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, dokonując ich symbolicznej rehabilitacji jako szef resortu obrony. „Jesteście częścią armii polskiej, jesteście żołnierzami Rzeczpospolitej” – mówił.

 

Dzisiaj przypominając dzień „Żołnierzy Niezłomnych” chcemy oddać Wam hołd, cześć i pamięć. Chcemy jednoznacznie powiedzieć, że jesteście częścią armii polskiej, jesteście żołnierzami Rzeczpospolitej – powiedział Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej towarzyszącej obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbyły się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Walczyliście wbrew nadziei, bo to było najbardziej niezwykłe w tej Waszej walce, iż wszystkim wydawało się, że ona jest beznadziejna, że ona jest bez sensu, że ona nie może przynieść Polsce i Polakom żadnej perspektywy ­– przemawiał minister obrony do obecnych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Powiedzieliście nie. Powiedzieliście to, co jest po dziś w hymnie polskim przez nas wszystkich  śpiewane, że jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy. Póki Wy wówczas walczyliście. Wyklęty, ten którego ziemia polska miała nie nosić, bo jest narzędziem obcego imperialistycznego działania. Wyzywano Was od najgorszych, sadzano Was w celach z hitlerowskimi zbrodniarzami, żeby Was upodlić i pokazać społeczeństwu, że jesteście tak samo przestępcami jak ludobójcy niemieccy – mówił Macierewicz.

 

 

Głos zabrał również podsekretarz stanu w MON, prof. Wojciech Fałkowski. – Odbudowujemy i wzmacniamy pamięć o tych ludziach, o tym wysiłku zbrojnym, o tym co się wydarzyło w latach 1944-1963. Przywracamy  tę cześć tradycji wojskowej, tradycji wojennej pamięci armii polskiej. Tworzymy z tego fragmentu dodatkową część, która na stałe wchodzi do tradycji wojska polskiego. Dodatkowo mówimy, jaka była natura wprowadzanej władzy, jaki był sposób wprowadzania nowego reżimu i jaki był status tej nowej władzy po 1944 roku w Polsce – powiedział.

 

 

Źródło: mon.gov.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram