29 października 2012

Człowiek , którego lewicowy „The New York Times” określił jako najbardziej wpływowego żyjącego filozofa, Peter Singer odwiedził Stevens Institute, by wygłosić wykład dotyczący etyki i jej roli podczas zbliżających się wyborów w Stanach Zjednoczonych. Poglądy, jakie zaprezentował, można określić jako jednocześnie nietypowe i przerażające.


Podczas wykładu Singer poruszył rozmaite palące kwestie. Jedną z nich było globalne ubóstwo. Autor „Wyzwolenia zwierząt” skrytykował obydwu kandydatów za brak zainteresowania tą kwestią. Stwierdził, że amerykańscy podatnicy powinni przygotować się na większe obciążenia, w celu pomocy osobom cierpiącym nędzę. Stany Zjednoczone i inne kraje rozwinięte są zdaniem Singera odpowiedzialne zarówno za globalną biedę, jak i za ocieplenie klimatu. Lewicowiec zgodził się z prezydentem Ugandy Yoweri Museveni, który oskarżył Stany Zjednoczone o wywoływanie agresji przeciwko jego narodowi. Przejawem tej agresji miałoby być globalne ocieplenie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Peter Singer poruszył także problematykę aborcyjną. Uznał, że zwolennicy ochrony życia mają rację, gdy głoszą, że płód jest człowiekiem. Jednocześnie powiedział, że mimo to aborcja powinna być legalna. Płód jest wprawdzie człowiekiem, ale nie jest jednostką racjonalną i nie posiada celów i planów życiowych. Dlatego też nie może być uznany w pełni za osobę, a jego morderstwo jest zdaniem „etyka” uzasadnione. Aborcję Singer uznał więc za konieczną zarówno z punktu widzenia praw kobiet jak i potrzeby kontroli populacji.

 

Peter Singer (ur. 1946 w Melbourne) wykłada w Princeton oraz na University of Melbourne. Zasłynął z wydanej w 1975 r. książki „Wyzwolenie zwierząt”. Zawarł w niej postulaty nadania praw zwierzętom, co przyczyniło się do rozwoju ruchu obrońców zwierząt. Swoją walkę o „godność” zwierząt Singer łączy z poparciem dla aborcji i eutanazji. Jest to zgodne wyznawanym przezeń ateistycznym utylitaryzmem. Skoro według filozofa najważniejsze jest łagodzenie cierpienia i zwiększanie przyjemności, to życie czującego zwierzęcia może być ważniejsze niż egzystencja pogrążonego w śpiączce człowieka. „Moja sugestia jest więc taka, żeby nadać życiu płodu nie większą wartość niż życiu zwierzęcia niebędącego człowiekiem o podobnym stopniu racjonalności, samoświadomości, świadomości, zdolności do odczuwania itd” – pisał Singer w książce „Etyka praktyczna”.

 

Singer dopuszcza także mordowanie dzieci we wczesnym stadium po narodzinach, pod warunkiem, że ich istnienia nie życzą sobie najbliżsi. Do kanonu poglądów wyznawanych przez „etyka” należy także poparcie dla zoofilii, która w jego przekonaniu jest stałym elementem ludzkiej historii. Poglądy tego wpływowego myśliciela, choć usprawiedliwiane „miłosierdziem”, stanowią w praktyce całkowite zaprzeczenie etyki chrześcijańskiej.

 

 

Źródło: lifesitenews.com / blogs.scietificamerican.com, / P. Singer, Etyka praktyczna, Warszawa 2007

Marcin Jendrzejczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram