Debata dotycząca pełnej ochrony nienarodzonych w Polsce wywołała zainteresowanie zagranicznych mediów i ich polskich korespondentów. Środki masowego przekazu o proweniencji lewicowej łączą informację o inicjatywie społecznej wprowadzającej zakaz aborcji z krytyką Prawa i Sprawiedliwości. Cytują także opinie osób porównujących poczynania polskich władz do działań totalitarnych dyktatorów. Władze Rzeczypospolitej określają mianem nacjonalistycznych.
Możliwość wprowadzenia zakazu aborcji w Polsce porusza brytyjski lewicowo-liberalny „The Guardian”. Zdaniem korespondenta z Warszawy – Alex’a Duvala Smith’a – dążenie do zakazu aborcji świadczy o koncentracji rządu na kwestiach rodziny. Rządzącą ekpię określa mianem nacjonalistycznych. Brytyjskie medium cytuje także prof. Monikę Płatek z Kongresu Polskich Kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
O sprawie piszą także Wojciech Moskwa i Dorota Bartyzel na łamach bloomberg.com. Informują o poparciu Episkopatu dla ochrony życia i jego krytyce dla kompromisu aborcyjnego z „późnych lat 90tych”. Jednocześnie twierdzą, jakoby poczynania PiS w kwestii Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych doprowadziły do monitoringu stanu demokracji w Polsce przez Unię Europejską.
Był to ich zdaniem pierwszy tego typu przypadek w historii. Jest to przejaw niewiedzy lub celowej manipulacji, gdyż UE „broniła demokracji” choćby na Węgrzech. Na przykład w lipcu 2013 r. Parlament Europejski stwierdził, że postępowanie Węgier kłóci się z artykułem 3 traktatu o UE.
Ponadto dziennikarze Bloomberga obniżenie ratingu przez Standard & Poor’s przypisują ambitnym planom wydatków socjalnych. Dodają także informację o rzekomym „potępieniu” Polski przez Komisję Wenecką.
Z kolei Natalia Dueholm na łamach lifenews.com informuje, że autorem projektu ustawy antyaborcyjnej jest Ordo Iuris. Podkreśla, że oprócz zakazu aborcji zawiera ona plany pomocy dla dzieci specjalnej troski oraz dla poczętych w wyniku gwałtu. Zauważa ponadto, że okazją do przedstawienia stanowiska Episkopatu w sprawie ochrony życia będzie Dzień Ochrony Życia 4 kwietnia oraz 1050 r. rocznica chrztu Polski.
Źródła: bloomberg.com / theguardian.com / lifenews.com
mjend