Eksperci Fundacji Republikańskiej przygotowują wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie przepisów ustawy 1995 roku za niezgodne z Konstytucją RP. Przepisy te powodują skutki prawne na które powołują się do dzisiaj sądy powszechne i Sąd Najwyższy rozpatrując kasacje na korzyść funkcjonariuszy SB, którzy dopuścili się zbrodni komunistycznych.
Sądy rozpatrując pozwy przeciwko funkcjonariuszom SB, którzy dopuścili się zbrodni w okresie komunizmu, często opierają się na ustawę z 1995 roku, która uznała, że okres przedawnienia tych przestępstw wynosi 5 lat. Jeśli więc cezurą ich ścigania był 1990 rok (wcześniej z oczywistych powodów nikt się takimi zbrodniami nie zajmował), to każdy wyrok mógł zawierać uzasadnienie o przedawnieniu.
Wesprzyj nas już teraz!
Tymczasem zmiany w kodeksie karnym jakich dokonano w 1998 roku, stanowią, że okres przedawnienia wynosi 10 lat, a ustawa o IPN mówi nawet o 30 latach dla zabójstw i 20 dla innych zbrodni komunistycznych.
Fundacja Republikańska przygotowuje więc wniosek do Trybunału Konstytucyjnego by uznał on przepisy ustawy z 1995 roku za niezgodne z Konstytucją.
– Wydanie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny o tym przepisie jest konieczne dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw osób pokrzywdzonych przez komunistycznych oprawców. Fundamentalna zasada sprawiedliwości, poszanowanie praw pokrzywdzonych, zaufanie obywatela do państwa i tworzonego przezeń prawa oraz prawda historyczna wymaga ingerencji Trybunału Konstytucyjnego – przekonuje dr Marcin Warchoł.
Źródło: republikanie.org
ged