Irlandczycy wypowiedzieli się w piątkowym referendum w sprawie legalizacji tak zwanych związków homoseksualnych. Obliczanie wyników rozpocznie się w sobotę rano. Wysoka frekwencja, sięgająca 60 proc, zdaniem analityków faworyzuje przeciwników rodziny, popierających legalizację homomałżeństw.
Głosowanie ogłoszone przez rząd ma na celu rozmycie konstytucyjnie potwierdzonej tożsamości małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, ukierunkowanego na założenie rodziny. Kampania referendalna, która przebiegała pod hasłem „Tak, dla małżeństw tej samej płci”, prowadzona była w klimacie zastraszania społeczeństwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak informuje Radio Maryja, politykom, którzy nie chcą poprzeć tego typu rozwiązań i krytykują legalizację homozwiązków grozi usunięcie z list partii. Kontrowersje budzi fakt, że również krajowa policja zaangażowała się w poparcie dla legalizacji związków osób tej samej płci. Także media zarówno te prywatne jak i publiczne popierają homozwiązki i ograniczają dostęp drugiej stronie społecznej debaty.
Jak podkreśla dr Joanna Banasiuk, z Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris, określenia „wolne, uczciwe wybory” dotyczą nie tylko samego sposobu głosowania, ale także przebiegu kampanii referendalnej, a ta wydaje się odbiegać od standardów demokratycznych obowiązujących w Unii Europejskiej. – Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, a w szczególności na to, że każda z partii politycznych, która jest finansowana publicznie, angażuje się po stronie tej części na tak – tak dla małżeństw tej samej płci. Co więcej, istnieje groźba usunięcia z partii osób, które będą głosowały w sposób przeciwny. Tutaj wybitnym przykładem jest usuniecie z partii jednego z senatorów, który stwierdził, że będzie głosował zgodnie ze swoim sumieniem – mówi.
Referendum w Irlandii w sprawie legalizacji związków homoseksualnych, jest to pierwsze na świecie ogólnokrajowe referendum w tej sprawie. Jak powiedział w Telewizji Trwam prof. Aleksander Stępkowski z Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris, jeśli w drodze referendum w Irlandii uda się zrównać związki homoseksualne z małżeństwem, następna w kolejce na tej drodze będzie Polska.
Źródło: Radio Maryja, Telewizja Trwam, Interia
pam, luk