12 kwietnia 2016

AON do rozwiązania! Zastąpi ją nastawiona na kształcenie wojskowych Akademia Sztuki Wojennej

Już od nowego roku akademickiego miejsce Akademii Obrony Narodowej zajmie Akademia Sztuki Wojennej. Uczelnia ma być odpowiedzią na potrzeby naszych czasów i skupiać ma się na kształceniu kadr wojskowych.

 

Decyzja o utworzeniu na bazie AON nowej Akademii Sztuki Wojennej zapadła na wtorkowym posiedzeniu rządu. Według przyjętego projektu ustawy, nowa jednostka rozpocznie działalność od 1 października 2016 roku. Ta uczelnia wojskowa ma „sprostać nowym zadaniom i wyzwaniom współczesnego świata oraz bieżącym i perspektywicznym potrzebom Sił Zbrojnych RP”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

ASW zapewni polskiej armii nowoczesne studia strategiczne. „Oferta dydaktyczna i naukowo-badawcza związana będzie z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Nowa uczelnia ma być ośrodkiem eksperckim prowadzącym m.in. badania, analizy i kwerendy na temat sytuacji geopolitycznej oraz militarnej w wybranych częściach świata.” – podało Centrum Informacyjne Rządu.

 

Według założeń, Akademia będzie przede wszystkim kształcić i szkolić żołnierzy. Niemniej, w jej murach znajdzie się też miejsce dla cywili, którzy będą mogli pobierać nauki w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa. Oferta nakierowana będzie szczególnie na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego.

 

„Akademia ma doskonalić kwalifikacje kadry oficerskiej wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych i doskonalących. Ma spełniać też istotną rolę w systemie przygotowania oraz doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych RP na wszystkich poziomach dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego.” – podało CIR.

 

Zgodnie z projektem ustawy, kierunki studiów podyplomowych, kursy, szkolenia w ASW będą dostosowane do potrzeb Sił Zbrojnych RP. Dlatego będą one uzgadniane z szefem MON. „Umożliwi to opracowywanie programu studiów zapewniających absolwentom kwalifikacje i kompetencje zawodowe odpowiadające potrzebom rynku pracy w obszarze obronności państwa.” – podkreśłono. W projekcie ustawy uregulowano także kwestie związane z zachowaniem ciągłości pracy dydaktycznej i badawczej oraz działalności organizacyjnej, po rozwiązaniu Akademii Obrony Narodowej.

 

Źródło: CIR

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 141 424 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram