1 listopada 2014

Apel kombatantów: Zapalcie znicze w Parku im. H. Jordana w Krakowie

(Opaska noszona przez żołnierzy AK fot. Maciej Szczepańczyk/wikimedia.commons)

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje, aby w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny zapalić znicze także pod popiersiami bohaterów narodowych w alei Wielkich Polaków XX wieku w krakowskim Parku im. Henryka Jordana. Szczególnie chcą upamiętnić Danutę Siedzikównę ps. „Inka”.

 

Kombatanci podkreślają, że jest to jedyne takie miejsce w naszej ojczyźnie, w którym można oddać należny hołd wielu ludziom chwalebnie zapisanym na kartach najnowszej historii Polski, m.in. św. Janowi Pawłowi II i św. Maksymilianowi Kolbe, marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, kardynałom Adamowi Stefanowi Sapiesze i Stefanowi Wyszyńskiemu, generałom Władysławowi Andersowi, Leopoldowi Okulickiemu, Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”, Stanisławowi Sosabowskiemu, Elżbiecie Zawackiej „Zo”, pułkownikom Ryszardowi Kuklińskiemu i Witoldowi Pileckiemu, Andrzejowi Małkowskiemu, Zbigniewowi Herbertowi oraz Danucie Siedzikównej „Ince”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– W dniach listopadowej zadumy nad bliskimi nam zmarłymi, a także nad ojczystymi dziejami, wspomnijmy tych, którzy tworzyli historię Polski w minionym stuleciu i uczcijmy ich pamięć zniczami zapalonymi pod popiersiami w parku Jordana – stwierdził rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych dr Jerzy Bukowski.

Przedstawiciele POKiN apelują, aby w sposób szczególny w dniach 1-2 listopada pomyśleć o niespełna osiemnastoletniej „Ince”, która sens swojego krótkiego, ale jakże pięknego życia w służbie niepodległej Rzeczypospolitej podsumowała w przekazanym kilka dni przed śmiercią z więzienia grypsie: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

 

„Niech pod jej popiersiem rozbłyśnie 1 i 2 listopada wiele światełek pamięci na dowód, że krakowianie cenią sobie narodowe imponderabilia w przeciwieństwie do tych, którzy parę tygodni temu zdecydowali o uświetnieniu asystą wojskową pogrzebu skutecznie żądającego dla niej w sierpniu 1946 roku kary śmierci stalinowskiego prokuratora płk. Wacława Krzyżanowskiego” – czytamy w komunikacie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

 

Źródło: niezalezna.pl

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram