11 lipca 2014

Apel o uczestnictwo w obchodach Dnia Pamięci o Męczeństwie Polaków na Kresach

(Ciała pomordowanych przez Ukraińców mieszkańców wsi Lipniki. Repr. M. Skorupski/Forum )

W latach 1939 – 1947 na obszarach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej: w województwie wołyńskim, lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim, na części Polesia i Lubelszczyzny, ukraińscy szowiniści spod znaku Bandery bestialsko zamordowali nie mniej niż 150 tysięcy polskich współobywateli, głównie kobiet, dzieci i starców.

 

Większość miejsc, gdzie znajdują się szczątki naszych niewinnych rodaków, do dziś pozostaje niezidentyfikowanych. Nie stanął tam nawet krzyż, nie został zapalony żaden znicz …

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dla rządzących Polską elit, ofiary tej niewyobrażalnej tragedii, jednego z największych ludobójstw w historii ludzkości, są wciąż ofiarami drugiej kategorii. Świadczą o tym nie tylko ubiegłoroczne głosowania w Sejmie ale też haniebna nieobecność decydentów w trakcie corocznych – organizowanych oddolnie, bo „teoretyczne” państwo o to przecież systematycznie nie zadbało – uroczystości w dniu 11 lipca.

 

Już wiemy, że na polski rząd liczyć nie możemy. Pamiętać musimy zatem jako członkowie tej samej narodowej wspólnoty, co ofiary straszliwych mordów, których dokonano 7 dekad temu.

 

Dlatego też Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zaprasza do jak najliczniejszego wzięcia udziału tarnowskich uroczystościach upamiętniających ofiary ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczpospolitej.

 

Lokalne obchody rozpoczną się 11 lipca (piątek) o godzinie 16:15 pod Kurhanem Kresowym na Starym Cmentarzu w Tarnowie od apelu pamięci, modlitwy, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

 

O godzinie 17:00 w Kościele pw. św. Maksymiliana przy ulicy Urszulańskiej 9 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych na Kresach rodaków.

 

Po Mszy Świętej (ok. godz. 18:00) organizatorzy zapraszają na multimedialną wieczornicę historyczną do Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie przy ul. Narutowicza 38.

 

W programie – rozmowa z dyrektorem Teatru Nie Teraz,  Tomaszem. A. Żakiem, autorem spektaklu „Ballada o Wołyniu”, fragmenty tego spektaklu   a także fragmenty filmów dokumentalnych i prezentacji multimedialnych nagrodzonych w ubiegłorocznym konkursie zorganizowanym przez I liceum Ogólnokształcące im. K.Brodzińskiego w Tarnowie, a towarzyszącym drugiej edycji Festiwalu Niepodległości.

 

Apelujemy o jak najliczniejszy udział w lokalnych, obywatelskich uroczystościach Dnia Pamięci o Męczeństwie Polaków na Kresach.

 

Nie zdradźmy pamięci o bestialsko pomordowanych rodakach, jak uczynili to rządzący nami politycy nie chcąc ustanowić 11 lipca oficjalnym dniem narodowej pamięci!

 

Tego dnia, pamiętajmy o wywieszeniu w oknie naszego domu flagi narodowej, do której dołączmy czarną wstążkę.

 

Jeśli nie uda się nam tego zrobić wspólnie w trakcie lokalnych uroczystości na Cmentarzu, o godzinie 21:00 zapalmy w oknie świecę.

 

Jednego nie możemy zrobić. Nie możemy nie pamiętać.

 

 

Piotr Dziża

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram