19 listopada 2021

Apel o zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet trafił do papieża. Sygnatariusze pochodzą głównie z Niemiec

((fot. Cristian Gutiérrez, LC/Cathopic.com) )

11 tysięcy popisów pod petycją o zniesienie celibatu, wprowadzenie święceń kapłańskich dla kobiet i przekazanie większej władzy świeckim trafiło do papieża. Sygnatariusze pochodzą głównie z Niemiec.

Chodzi o inicjatywę o nazwie Katholischer Klartext, która zrodziła się w liberalnych środowiskach w Bremie i Kolonii. Można ją rozumieć jako element propagandy wzmacniającej dążenia Drogi Synodalnej. Inicjatorzy akcji zebrali w internecie ponad 11 tysięcy podpisów pod petycją dotyczącą głębokich zmian w Kościele, które naruszyłyby wiele fundamentalnych zasad.

Sygnatariusze petycji zażądali na przykład zniesienia obowiązku celibatu, który miałby być rzekomo współodpowiedzialny za kryzys wykorzystywania seksualnego. Postawiono też postulat dopuszczenia kobiet do sakramentu święceń kapłańskich – mimo, że zgodnie z nauką katolicką jest to niemożliwe. Ponadto sygnatariusze oczekują większej przejrzystości finansowej Kościoła oraz jego „deklerykalizacji”, co rozumieją jako przekazanie znaczniejszej władzy w ręce osób świeckich. Ponad połowa sygnatariuszy zadeklarowała też, że w geście protestu wobec obecnego stanu Kościoła byłaby gotowa tymczasowo z niego wystąpić tak, by nie musieć go wspierać finansowo poprzez podatek kościelny.

Wesprzyj nas już teraz!

Petycja została wysłana zarówno do Rzymu jak i do Konferencji Episkopatu Niemiec.

Nie wiadomo jakie są intencje autorów. W praktyce jednak petycja może być rozumiana jako element propagandowej obudowy Drogi Synodalnej, czyli procesu obrad biskupów i świeckich, którzy domagają się dokładnie takich zmian, jak autorzy petycji.

Na przełomie września i października Droga Synodalna podjęła decyzję o tym, by zastanowić się, czy w Niemczech jest jeszcze w ogóle potrzebne kapłaństwo. Wywołało to na całym świecie liczne negatywne komentarze pod adresem Kościoła za Odrą. Protagoniści Drogi Synodalnej są jednak przekonani, że dysponują dobrymi rozwiązaniami kryzysu wiarygodności Kościoła i chcieliby, aby ich propozycje przyjęte zostały także poza Niemcami, najlepiej w całej Europie.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 576 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram