„Pragniemy w sposób stanowczy i jednoznaczny zapobiec na przyszłość agresywnym działaniom grup ideologicznych i mediów, które publicznie odmawiają powszechnych praw człowieka wpisanych w jego naturę” – deklaruje ks. bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Jak podkreśla hierarcha, próbą takiego przeciwdziałania jest obywatelski projekt ustawodawczy określany w skrócie jako „klauzula sumienia pacjenta”.
W informacji opublikowanej przez przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP znajduje się apel:
Wesprzyj nas już teraz!
„Zwracam się do wszystkich Księży Biskupów, Kanclerzy Kurii metropolitalnych i diecezjalnych, księży proboszczów i wikariuszy oraz ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc i zaangażowanie się w zbiórkę podpisów pod tym projektem. Zebrano już ponad 70 000 podpisów, ale wciąż jeszcze brakuje ponad 30 000. Czas zamknięcia zbiórki podpisów pod projektem upływa dnia 20 lipca 2014 roku. Nie pozwólmy, aby tak ważna sprawa jak budzenie świadomości pacjentów i lekarzy przeszła bez echa. Nie pozwólmy, aby ludzie wierzący musieli leczyć się w placówkach, w których morduje się nienarodzone dzieci”.
Poniżej publikujemy całą informację ks. bp. Wątroby
INFORMACJA PRZEWODNICZĄCEGO RADY DS. RODZINY KEP
W ostatnim czasie obserwujemy z niepokojem, że wiele grup społecznych w imię źle pojętego pluralizmu i rozdziału Kościoła od Państwa, odmawia ludziom wyznającym wartości chrześcijańskie gwarantowanej im przez prawo naturalne i Konstytucję RP wolności sumienia. Wystarczy wymienić choćby kilka ostatnich przypadków: ataki na położną za odmowę uczestnictwa w zabijaniu nienarodzonych dzieci w prywatnej klinice, histeryczne wprost działania grup ideologicznych wymierzone w profesora Chazana czy wreszcie ośmieszanie lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary zaproponowaną przez panią Wandę Półtawską.
Pragniemy w sposób stanowczy i jednoznaczny zapobiec na przyszłość agresywnym działaniom grup ideologicznych i mediów, które publicznie odmawiają powszechnych praw człowieka wpisanych w jego naturę. Próbą takiego przeciwdziałania jest obywatelski projekt ustawodawczy określany w skrócie jako „klauzula sumienia pacjenta”. Powstał on w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Wielu pacjentów wprost wyraża potrzebę posiadania informacji o tym, jakie standardy moralne stosuje dana placówka medyczna. Wydaje się bezspornym, że pacjenci mają prawo do takiej wiedzy.
Skoro tak, należy stworzyć im realne możliwości uzyskiwania niezbędnych informacji. Pacjent ma prawo wiedzieć, czy szpital, któremu powierza swe zdrowie i życie, hołduje zasadom moralnym odpowiadającym samemu pacjentowi. Tak jak pracownicy służby zdrowia mają prawo odmówić uczestniczenia w czynnościach sprzecznych z ich sumieniem, tak pacjenci mają prawo wyboru placówki pod kątem odpowiadających im standardów moralnych. Jako Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski popieram działania obywatelskiego komitetu propagującego projekt „Ustawy o klauzuli sumienia pacjenta”.
Zwracam się do wszystkich Księży Biskupów, Kanclerzy Kurii metropolitalnych i diecezjalnych, księży proboszczów i wikariuszy oraz ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc i zaangażowanie się w zbiórkę podpisów pod tym projektem. Zebrano już ponad 70 000 podpisów, ale wciąż jeszcze brakuje ponad 30 000. Czas zamknięcia zbiórki podpisów pod projektem upływa dnia 20 lipca 2014 roku. Nie pozwólmy, aby tak ważna sprawa jak budzenie świadomości pacjentów i lekarzy przeszła bez echa. Nie pozwólmy, aby ludzie wierzący musieli leczyć się w placówkach, w których morduje się nienarodzone dzieci.
bp Jan Wątroba Biskup Rzeszowski Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP
Źródło: przemyska.pl
pam