3 stycznia 2016

Arabia Saudyjska straciła „terrorystów”. Wśród zabitych wpływowy szyicki duchowny

(Plac Dira, miejsce publicznych egzekucji w Rijadzie. Fot. BroadArrow at the English language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons)

2 stycznia Arabia Saudyjska przeprowadziła egzekucję 47 osób skazanych za działalność terrorystyczną, w tym szyickiego szejka Nimr al-Nimra. Wywołało to silne protesty w Iranie, szyici wdarli się do saudyjskiej ambasady w Teheranie i spalili konsulat. Rijad zapowiada odpowiedź.

 

W gronie osób zgładzonych pod zarzutem terroryzmu znajdowali się faktyczni sprawcy ataków, ale i wpływowy wśród szyitów szejk Nimr al-Nimr. Domagał się on równouprawnienia i umożliwienia szyitom udziału w życiu politycznym. Podkreślał, że jeśli do tego nie dojdzie, to Prowincja Wschodnia Arabii Saudyjskiej – gdzie szyici są szczególnie wpływowi ­ powinna przeprowadzić wybory i dokonać secesji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uczestniczył w protestach w roku 2011, rok później został postrzelony podczas aresztowania. W związku z tym w Arabii Saudyjskiej odbyły się demonstracje szyitów domagających się uwolnienia ich lidera. Policja otworzyła ogień do protestujących, zginęło wówczas dwóch mężczyzn.

 

Namir wyrok śmierci usłyszał w listopadzie 2014 roku. Oprócz niego 2 stycznia zabitych zostało także trzech innych szyitów, krytycznych wobec władz. Zgładzeni zostali także terroryści z Al-Kaidy, m.in. Faris al-Shuwail, jeden z ideologów grupy w tym regionie.

 

Egzekucja wywołała silne protesty. Tłum zaatakował ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie. Jej personel został wcześniej ewakuowany. Kamery uchwyciły m.in. mężczyznę rzucającego w stronę budynku przygotowany w domu ładunek wybuchowy. Splądrowany został także konsulat Arabii w Meszhedzie. Saudyjska dyplomacja zapowiedziała już, że te incydenty spotkają się ze stosownymi reperkusjami. Manifestacje odbyły się w Prowincji Wschodniej, gdzie szyici wyszli na ulice domagając się obalenia Saudów. Mohammed al-Nimr, brat zabitego, podkreślił, że ta egzekucja jedynie wzmocni ruch demokratyczny. Manifestacje odbyły się także w Bahrajnie.

 

Jak zauważają komentatorzy, decyzja saudyjskich władz może zaognić relacje religijne w Jemenie, Bahrajnie, Iraku i Libanie, gdzie także znajdują się istotne grupy szyitów. Amerykanie, ze względu na ich partnerstwo z Saudami, zaprezentowali powściągliwą reakcję.

 

Źródło: washingtonpost.com, huffingtonpost.com, CNN.com

mat

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram