Arabia Saudyjska ogranicza plany budowy „The Line”; samowystarczalnej, zrównoważonej i zeroemisyjnej metropolii na pustyni. Liczące według szacunków 1,5 mln mieszkańców w 2030 r. miasto, jeżeli powstanie, to w znacznie ograniczonym zakresie.
Liczące 170 km długości, w pełni zautomatyzowane, pozbawione emisji dwutlenku węgla miasto, gdzie wszystkie spawy można załatwić w odległości 5-mnutowego spaceru, było szlagierowym projektem saudyjskich władz. Mieszkanie w metropolii miało dostarczać „zdrowszej, i bardziej zrównoważonej jakości życia”. Ze względu na wąską zabudowę, na płaszczyźnie 34 km2 planowano umieścić 9 mln mieszkańców. Poligon doświadczalny zrównoważonego rozwoju miał w jak najmniejszym stopniu naruszać również pustynny ekosystem.
Plany te jednak trzeba zweryfikować. Według źródeł Bloomberga w megamieście do 2030 r. zamieszka mniej niż 300 tys. osób.
Wesprzyj nas już teraz!
Urzędnicy już od jakiegoś czasu utrzymują, że The Line będzie budowane etapami. Jednocześnie zapewniają, że pierwotny projekt. który miał zagospodarować 170-kilometrowy odcinek pustyni wzdłuż wybrzeża, pozostaje aktualny. Jednak do 2030 r. ukończone zostanie zaledwie 2,4 km – podaje źródło agencji.
W efekcie co najmniej jeden wykonawca zaczął zwalniać część pracowników zatrudnionych na budowie. Przedstawiciele firmy Neom oraz królewskiego Funduszu Inwestycji Publicznych, właściciela i inwestora, odmówili komentarza w tej sprawie. Rosną też koszty projektu. Pierwotnie miał on pochłonąć 500 mld dolarów. Obecnie natomiast koszt jego budowy szacuje się na 1,5 bln dolarów. FIP nie zatwierdził ponadto budżetu Neom na 2024 r.
Źródło: money.pl
PR