30 stycznia 2014

Archeolodzy potwierdzają jurysdykcję Rzymu w Bułgarii

(By from the Middle Ages, unknown [Public domain], via Wikimedia Commons)

Bułgarscy archeolodzy, prowadzący wykopaliska w mieście Sandanski, odnaleźli unikalny krzyż z brązu o nietypowym kształcie i rozmiarach. Krzyż ma wysokość 54 cm i szerokość 30 cm. Wszystkie jego ramiona są zakończone półkolami.

 

Według historyków, taki kształt krzyża był typowy dla egzarchatu salonickiego, który do VII wieku znajdował się pod jurysdykcją papieża. Archeolodzy odnajdywali już na innych stanowiskach archeologicznych rysunki krzyży o takim kształcie, jednak takie zachowane krzyże odnaleziono dotychczas tylko na dwóch stanowiskach: w Salonikach (starożytne Tesaloniki, obecnie na terytorium Grecji) oraz w starożytnej Serdice (w obrębie Sofii – stolicy Bułgarii).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wystający kolec znajdujący się na dole krzyża wskazuje, że był on zamontowany na drzewcu i pełnił rolę krzyża procesyjnego, używanego podczas procesji z biskupem. Badacze sądzą zatem, że na terenie obecnego miasta Sandanski w VII wieku mieściła się siedziba biskupstwa, i zamierzają zweryfikować tę hipotezę w toku dalszych prac. Wykopaliska w Sandanski stanowią część projektu utworzenia parku archeologicznego.

 

Historyczna nazwa miasta Sandanski to Sweti Wracz. Jest to znana miejscowość wypoczynkowa, położona u stóp gór Pirin, na pograniczu bułgarsko-grecko-macedońskim, ok. 100 km na północ od Salonik.

 

 

Źródło: bulgariatoday.ru

dom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram