Bułgarscy archeolodzy, prowadzący wykopaliska w mieście Sandanski, odnaleźli unikalny krzyż z brązu o nietypowym kształcie i rozmiarach. Krzyż ma wysokość 54 cm i szerokość 30 cm. Wszystkie jego ramiona są zakończone półkolami.
Według historyków, taki kształt krzyża był typowy dla egzarchatu salonickiego, który do VII wieku znajdował się pod jurysdykcją papieża. Archeolodzy odnajdywali już na innych stanowiskach archeologicznych rysunki krzyży o takim kształcie, jednak takie zachowane krzyże odnaleziono dotychczas tylko na dwóch stanowiskach: w Salonikach (starożytne Tesaloniki, obecnie na terytorium Grecji) oraz w starożytnej Serdice (w obrębie Sofii – stolicy Bułgarii).
Wesprzyj nas już teraz!
Wystający kolec znajdujący się na dole krzyża wskazuje, że był on zamontowany na drzewcu i pełnił rolę krzyża procesyjnego, używanego podczas procesji z biskupem. Badacze sądzą zatem, że na terenie obecnego miasta Sandanski w VII wieku mieściła się siedziba biskupstwa, i zamierzają zweryfikować tę hipotezę w toku dalszych prac. Wykopaliska w Sandanski stanowią część projektu utworzenia parku archeologicznego.
Historyczna nazwa miasta Sandanski to Sweti Wracz. Jest to znana miejscowość wypoczynkowa, położona u stóp gór Pirin, na pograniczu bułgarsko-grecko-macedońskim, ok. 100 km na północ od Salonik.
Źródło: bulgariatoday.ru
dom