7 lipca papież Franciszek mianował arcybiskupa Blase’a Cupicha członkiem Kongregacji ds. Biskupów – rzymskiej kongregacji zajmującej się nominacjami biskupimi. Jak przypomina Giuseppe Nardi, w przeszłości biskup Cupich był w amerykańskim episkopacie „lewicowym outsiderem”. Archidiecezję Chicago objął we wrześniu 2014 roku.
„Arcybiskup Charles Chaput z Filadelfii został zaatakowany przez media jako wróg papieża ponieważ zinterpretował adhortację posynodalną Amori laetitia w świetle katolickiego nauczania moralnego i sakramentów. Arcybiskup Blase Cupich z Chicago został w tym samym czasie nominowany do Kongregacji ds. Biskupów i będzie miał decydujący wpływ na nominację biskupie w Stanach Zjednoczonych. Obydwa te wydarzenia posiadają charakter emblematyczny dla pontyfikatu papieża Franciszka i jego relacji z Kościołem w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Kościół jest nie tylko jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych na świecie; amerykański episkopat został ukształtowany w trakcie pontyfikatów Jana Pawła II i – jeszcze bardziej – Benedykta XVI jako przeszkoda dla progresywnego programu zmian” – pisze Giuseppe Nardi.
Wesprzyj nas już teraz!
„To, że Cupich jest progresywnym outsiderem nie jest tu przeszkodą, a pwodem dla którego papież Franciszek nominował go na stanowisko arcybiskupa Chicago. Katoliccy obserwatorzy w Stanach Zjednoczonych są co do tego jednomyślni. W eseju pt. Le Journal de Montréal z 19 kwietnia 2016 roku Alain Pronkin pisał, że w przypadku nominacji biskupich papież Franciszek szuka najbardziej progresywnych kandydatów. W listopadzie 2015 roku watykanista Sandro Magister zwrócił na to uwagę wskazując, że prawdziwa rewolucja papieża odnosi sukces wskutek nominacji” – czytamy.
Blase Cupich (ur. 1949) otrzymał święcenia kapłańskie w roku 1975, w 1998 roku został otrzymał nominację biskupią. „Postępowe” stanowisko prezentował nie tylko w sprawach „walki z rasizmem” i kandydatury Baracka Obamy. Nalegał, by podlegli mu księża i seminarzyści nie uczestniczyli w akcjach pro-life, a przed stanowym referendum dot. związków osób tej samej płci w zwrócił się do wiernych listownie pisząc o „współczuciu”, „poczuciu równości” i walce z przemocą wobec osób homoseksualnych.
Jako arcybiskup Chicago, zaangażował się w kwestie elektryzujące debatę publiczną, m.in. popierając ograniczenie dostępu do broni palnej. Abp Cupich uczestniczył w 2015 w synodzie o rodzinie wskutek osobistego zaproszenie papieża. Wsparł projekt „zmian duszpasterskich” wobec rozwodników i osób żyjących w „stałych” związkach homoseksualnych.
Źródło: ncronline.org, katholisches.info
mat