21 kwietnia 2013

Arcybiskup Piero Marini, był Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych a obecnie przewodniczący komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, udzielił wywiadu kostarykańskiej gazecie „La Nacion”. Jak w nim stwierdził, po wyborze nowego papieża w Watykanie oddycha się „powietrzem wolności” a Kościół stał się „mniej polemiczny”!

 

– Franciszek wniósł do Kościoła świeżość. Przedtem było tu ciężkie, bagniste powietrze. Żyliśmy w Kościele, który wszystkiego się lęka, obawia się problemów wynikających z Vatileaks i pedofilii. Franciszek mówi tylko o rzeczach pozytywnych i wzywa do nadziei – stwierdził duchowny znany z liberalnego podejścia do liturgii Kościoła. Aktualnie arcybiskup Marini jako papieski legat przebywa w Kostaryce na krajowym kongresie eucharystycznym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kościół jest bardziej skoncentrowany na ubogich i mniej polemiczny. Franciszek nie lubi żyć w otoczeniu złota i wielkich obrazów – dodał. W tym samym wywiadzie papieski legat opowiedział się za… laicyzacją Kostaryki i uznaniem homozwiązków. „Istnieje wiele par, które cierpią, ponieważ nie uznaje się ich cywilnych praw” – powiedział arcybiskup.

 

Abp Piero Marini (ur. 1942) był jednym z bliższych współpracowników Jana Pawła II. Od roku 1965 był zaangażowany w prace kurii rzymskiej jako liturgista, organizował Urząd Ceremonii Papieskich i był przez dwadzieścia lat, do roku 2007, mistrzem papieskich ceremonii. W 1986 roku otrzymał od Jana Pawła II godność prałata honorowego oraz nadzwyczajnego protonotariusza apostolskiego. Dwa lata później otrzymał z jego rąk sakrę biskupią, współkonsekratorami byli kardynał Angelo Sodano oraz kard. Franciszek Macharski.

 

Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1965, doktorat z liturgiki obronił na Anselmianum. Był osobistym sekretarzem arcybiskupa Bugniniego, architekta posoborowych zmian w katolickiej liturgii. Abp Marini był krytykowany za wprowadzanie zbyt dużej dowolności do papieskich celebracji, aż po indiańskie i afrykańskie tańce jako element ich inkulturacji.

 

 

Źródło: radiovaticana.va

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram