21 czerwca 2016

Arcybiskup Dzięga: każdy katolik powinien poprzeć projekt „Stop Aborcji”

(fot. Wojciech Barczynski/FORUM)

Każdy katolik powinien się podpisać pod Inicjatywą Obywatelską „Stop Aborcji” – zachęca ks. abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nie pozostawia też żadnych złudzeń w zakresie rozważnego uwzględnienia w projekcie ustawy chroniącej życie sankcji karnych dla matek decydujących się na zabicie własnego dziecka. – Logika, a więc także konsekwencja każdego systemu prawa nakazuje, by przyjmowane i promulgowane normy odpowiednio chronić przed pokusą ich bezkarnego naruszania. Jedną z metod (nie jedyną) są ewentualne sankcje karne. Chodzi tu bowiem o skuteczność prawa – podkreśla.

 

Ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński ocenia, że celem projektu Inicjatywy Obywatelskiej „Stop aborcji”, jest doprowadzenie do takich zmian prawa, które obejmą każde dziecko w Polsce – już od momentu poczęcia – ochroną. Takie rozwiązanie nie może budzić żadnych wątpliwości moralnych, prawnych czy teologicznych. – Biskupi nie mogą tu mieć innego zdania, jak tylko wołać o pełną prawną ochronę życia tych, którzy z takiej ochrony ciągle są – niestety – wykluczeni. I to czynimy od lat, za przykładem św. Jana Pawła II – największego obrońcy życia naszego czasu – podkreśla hierarcha.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Metropolita pytany czy katolik z czystym sumieniem może poprzeć projekt ocenia, że nie tylko „może, ale wręcz powinien się podpisać”. Co więcej, nie należy bezwzględnie krytykować projektu za uwzględnienie w nim kwestii karalności matek. Jest bowiem trudny problem, który należy odpowiedzialnie rozwiązać. I takie rozsądne rozwiązania przewiduje projekt „Stop Aborcji”.

 

Logika, a więc także konsekwencja każdego systemu prawa nakazuje, by przyjmowane i promulgowane normy odpowiednio chronić przed pokusą ich bezkarnego naruszania. Jedną z metod (nie jedyną) są ewentualne sankcje karne. Chodzi tu bowiem o skuteczność prawa – podkreśla abp Dzięga.

Jak dodaje, projekt wprowadzający pełną ochronę życia poczętego sprowokował dyskusję o tym, czy „sankcją karną obejmować niejako automatycznie matkę dziecka po skutecznym dokonaniu aborcji, czy też – przywołując wiele doświadczeń społecznych, psychologicznych i wręcz medycznych – przyjąć zasadę, że kobieta nie zdecyduje się na aborcję, jeśli w porę otrzyma odpowiednią i skuteczną pomoc od ojca dziecka, od lekarza, od przyjaciół itp.” Jak dodaje, jeśli kobieta dokonała aborcji, to winnych trzeba najpierw szukać wśród tych, którzy mieli udzielić jej fachowej pomocy, a tego nie uczynili.

 

Logika wprowadzenia sankcji karnej do systemu prawa a faktyczny wymiar kary w konkretnym przypadku to nie to samo. Projekt obywatelski bardzo wyraźnie to zauważa. Decyzję o tych kwestiach będą musieli – co do szczegółów – podejmować już sami politycy w trakcie debaty parlamentarnej. Najważniejsze jest – jeszcze raz podkreślam – by dzieci poczęte były w Polsce skutecznie chronione przez prawo, aby mogły bezpiecznie wzrastać i z radością były przyjmowane przez własnych rodziców oraz przez wszystkich, którzy się dowiadują o nowym życiu – wskazuje abp Andrzej Dzięga.

 

Źródło: naszdziennik.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram