1 marca 2019

Arcybiskup Kansas City: politycy popierający aborcję nie mogą przystępować do komunii świętej

(Fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Amerykański hierarcha z Kansas City abp Joseph F. Naumann podkreślił, że politycy popierający aborcję, nie mogą przystępować do komunii świętej. Jego wypowiedź jest reakcją na działania władz poszczególnych stanów w USA, mające doprowadzić do utrwalenia i rozszerzenia aborcji w ustawodawstwie.

 

Przewodniczący Komitetu Episkopatu USA ds. Obrony Życia przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego w związku z popieraniem przez część polityków tzw. „prawa” do zabijania dzieci nienarodzonych. Nawiązał przy tym do ustawy „o zdrowiu reprodukcyjnym”, uchwalonym przez lewicowo-liberalne władze Nowego Jorku. Na jej mocy kobiety będą mogły zabijać swoje nienarodzone dzieci na każdym etapie ciąży, nawet tuz przed zbliżającym się porodem. Hierarcha przypomniał, że ustawę podpisał Andrew Cuomo, uważający się za katolika.

 

Nawiązując do tych poczynań abp Naumann podkreślił, że „blasku” tego rodzaju ustawodawstwu „nadają godne ubolewania działania niektórych polityków i prawników”. Wynikiem tych przepisów „będzie zabicie bardzo wielu nienarodzonych dzieci”, a obrona „tych w istocie diabelskich działań jak aborcja” jest w najwyższym stopniu niemoralna. „Możemy sprzeciwiać się postępowaniu tych działaczy publicznych, ale nie możemy sądzić ich dusz, wiemy jednak, że nadejdzie dzień Sądu Ostatecznego” – zauważył hierarcha.

 

Jednocześnie zwrócił uwagę, że „świadomy i trwały grzech śmiertelny” zagraża duszom i umieszcza je na „drodze do piekła”, a przyjmowanie sakramentu Eucharystii w takim stanie w dalszym ciągu naraża dusze na niebezpieczeństwo.

 

Pisząc te słowa metropolita Kansas City podkreślił, że czuje się odpowiedzialny za uczynienie wszystkiego, aby mieć pewność, że jego owczarnia jest świadoma „moralnej powagi i skutków tych działań”. Dodał, że „krytycznie ważne” jest dla niego nawiązanie dialogu z przywódcami katolickimi, zaangażowanymi w te „skandaliczne zachowania”. „Uznałem za konieczne zażądać, aby nie przystępowali oni do komunii św., i to dla ich zdrowia duchowego i aby chronić wielu innych od zamętu moralnego” – wyznał hierarcha.

 

Jedną z podstaw prawnych tego dokumentu jest kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mówiący o tym, że „do Komunii świętej nie należy dopuszczać (…) osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

 

Również inni biskupi amerykańscy wielokrotnie wypowiadali się surowo na temat sankcji, nakładanych na polityków katolickich, broniących uporczywie tzw. „prawa” do aborcji. Także bp Joseph Strickland z diecezji Tyler w Teksasie wyraził w styczniu solidarność ze słowami bp. Richarda Stiki z Knoxville (stan Tennessee), że gubernator Cuomo ściągnął na siebie ekskomunikę za podpisanie ustawy dopuszczającej aborcję. „Jestem z biskupem Stiką. Nie wypowiadam się na temat prawodawstwa w Nowym Jorku, ale błagam biskupów o mocny głos publicznie” – napisał ordynariusz Tyler. Zaznaczył, że „w każdym zdrowym społeczeństwie [takie ustawodawstwo-przyp.red.] nazywa się dzieciobójstwem”.

 

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie