Arcybiskup Ottawy Terrence Prendergast przypomniał wiernym swojej diecezji, że samobójstwo jest grzechem ciężkim. Zwrócił także uwagę, że Kościół nie może udzielać Wiatyku osobom zamierzającym popełnić taki grzech. W takich okolicznościach żaden szafarz nie może udzielać sakramentów.
– Osoby zmierzające popełnić taki grzech nie mają odpowiedniej dyspozycji, aby przyjąć Sakrament Chorych – powiedział arcybiskup Terrence Prendergast. – Prośba o zabicie jest poważnym zaburzeniem oraz odrzuceniem nadziei, którą to namaszczenie niesie – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
– Prośba, aby kapłan był obecny w takiej sytuacji, jest jawnym wystąpieniem przeciw naszym katolickim wartościom. Stawia także w trudnej sytuacji księży – powiedział hierarcha. – Oczywiście księża będą się starać odwieść pacjentów od samobójstwa oraz będą się modlić z takimi osobami i ich rodzinami. Jednak prośba, by byli obecni przy eutanazji, jest równocześnie prośbą, by akceptowali poważny grzech – tłumaczył abp Prendergast.
Spór eutanazyjny odżył w Kanadzie, gdy w zeszłym roku Sąd Najwyższy polecił rządowi zalegalizować eutanazje i wspomagane samobójstwo. Zapowiedziano stworzenie do czerwca ram prawnych dla tego typu praktyk. Obecnie w okresie przejściowym powołano „sądy samobójców”, które mają za zadanie rozpatrywać wnioski o eutanazje.
Specjalny Komitet Lekarzy Asystujących przy Umieraniu stwierdził, że w środowisku pojawiają się głosy o konieczności utworzenia osobnej sieci klinik eutanazyjnych, aby zabiegi eutanazji i samobójstw nie były przeprowadzane w szpitalach. 25 lutego zostało jednak opublikowane oświadczenie rządowe z którego wynika, że wszystkie szpitale będą zobligowane do świadczenia takich usług medycznych. Byłyby do tego zobligowane również kliniki kościelne.
Przepisy zezwalające na eutanazje i samobójstwo wspomagane obejmą także „dorosłe dzieci”, ludzi starszych cierpiących na demencje oraz ubezwłasnowolnionych, a także osoby, które nie mogą się komunikować, ale wyraziły wcześniej taką wolę. Nakaz wykonywania takich zabiegów i brak prawnych możliwości sprzeciwu sumienia sprawi, że Kościół w Kanadzie będzie zmuszony do zamknięcia prowadzonych przez siebie szpitali.
Źródło: catholicherald.co.uk
MR