14 sierpnia 2017

Arcybiskup przypomina, że „Dokument z Aparecidy” jest kluczowy dla zrozumienia „rewolucji” Franciszka

(fot. REUTERS/Nacho Doce/FORUM)

Dziesięć lat temu biskupi Ameryki Łacińskiej zebrali się w brazylijskim sanktuarium maryjnym – w mieście Aparecida – aby „przemyśleć misję Kościoła” i „przywrócić jej wierność i odwagę”. Są to słowa z „Dokumentu z Aparecidy”, który został opracowany przez komisję, na której czele stał Jorge Mario Bergoglio, obecny papież.

By zrozumieć rewolucję wprowadzaną przez obecnego papieża konieczne staje się zapoznanie z tym dokumentem. Przygotowany podczas Piątej Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Południowej wskazuje on, że świat się zmienia, a Kościół musi dostosować się do tych zmian.

Kluczowe w „Dokumencie z Aparecidy” jest wskazanie na nowy sposób formacji duchownych i rezygnację z dotychczasowych sposobów ewangelizacji. W 2014 r. „Dokument z Aparecidy” został przetłumaczony na język polski i rozesłany do wszystkich biskupów w Polsce, rektorów seminariów oraz osób odpowiedzialnych za nową ewangelizację.
Stwierdza on m.in., że wiara katolicka nie może być „zredukowana do zwykłego bagażu, do zbioru zasad i zakazów, do rozdrobnionych praktyk pobożnych”. To raczej „spotkanie z wydarzeniem, osobą [Jezusa Chrystusa], która daje życie nowy horyzont i decydujący kierunek”.

Wesprzyj nas już teraz!

Po przeanalizowaniu treści dokumentu magazyn Crux odbył długą rozmowę z kardynałem Odilo Pedro Scherer, arcybiskupem Sao Paulo, który jest członkiem sześciu komisji watykańskich i czołowym duchownym, który odegrał istotną rolę na ostatnim konklawe. Jak podaje magazyn, najprawdopodobniej jest to najbardziej wpływowy duchowny w kościele brazylijskim.

Hierarcha, który udzielił wywiadu 4 sierpnia br. uważa, że „Kościół nie poświęcił wystarczająco dużo energii, aby wprowadzić w życie to, co zostało stwierdzone w „Dokumencie z Aparecidy” i, że Kościół na całym świecie musi zrezygnować z konserwatywnego duszpasterskiego podejścia na rzecz „zdecydowanie misyjnego stylu duszpasterskiego”.

Scherer uważa, że czasami dokumenty Kościoła są zbyt długie, aby można je było zastosować, więc trzeba „przejść od wezwania do działania”. Dodał, że „centralnym przesłaniem Amoris laetitia jest to, że Kościół nie wyklucza rodzin z powodu ich niedoskonałości”.

Duchowny przypomniał, że opracowany 10 lat temu „Dokument z Aparecidy” jest kluczowym punktem odniesienia nie tylko dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej, ale także na całym świecie. Jednak za wolno i bez wystarczającej determinacji postępuje wdrażanie jego zaleceń w praktyce.

Hierarcha stwierdził, że „nasza wiara nie rodzi się z pięknej mowy. Nasza wiara i nasze praktyki religijne nie są oparte na ideologii czy doktrynie. Rodzą się z osobistego spotkania z Bogiem przez Jezusa Chrystusa.” Dlatego Kościół musi być otwarty na wszystkich. Musi głosić pośród różnych grup.

Kluczowe wg abp Scherera jest kształcenie przyszłych duchownych i „przemiana duszpasterska”. – Kościół musi przejść praktyczne nawrócenie w swoich postawach i procesach. Oznacza to integrację znacznie większego wymiaru misyjnego w stałym działaniu Kościoła ze zwykłym życiem – tłumaczył hierarcha.

Jego zdaniem „Dokument z Aparecidy” wskazuje na konieczność zmiany praktyki życia kościelnego, łącznie z teologią, liturgią, zwiększenie zaangażowania Kościoła w sprawy świata, zaangażowania społecznego.

– Dokument z Aparecidy, zgodnie z poprzednimi konferencjami, zwrócił uwagę na sytuację społeczną w Ameryce Łacińskiej. Kościół nie może ignorować ubóstwa, niesprawiedliwości społecznej, przemocy, korupcji, handlu ludźmi, braku szacunku dla ludzkiej godności. Zawsze musisz być bardzo zaangażowany w te kwestie w wierności Ewangelii – mówił arcybiskup Sao Paulo.

Hierarcha, który ubolewa nad odchodzeniem katolików do wspólnot ewangelickich mówił, że główną przyczyną tego dość powszechnego zjawiska, jest „powierzchowna religijność Brazylijczyków”.

Hierarcha przy okazji „Dokumentu z Aparecidy” przypomniał zaangażowanie kościoła brazylijskiego w kwestie ochrony środowiska od lat 80., to jest dokładnie wtedy, gdy socjalizm przechodził kolejną metamorfozę i depopulatorzy postanowili nadać nowy impuls ekologizmowi, aby zmusić inne kraje do upowszechnienia antykoncepcji za pośrednictwem ONZ.
Duchowny stwierdził, że zagadnienie „ochrony wspólnego domu”, jakim jest ziemia jest głównym zadaniem „sumienia publicznego”, czyli wszystkich osób na świecie. Kolejnym ważnym elementem nowej ewangelizacji jest globalna walka z „niesprawiedliwością społeczną”, korupcją, wszelkim „radykalizmem” i szacunek oraz otwartość na wszystkich.

W Rio de Janeiro w 2013 r. papież Franciszek podczas spotkania z duchownymi brazylijskimi nawiązał do „Dokumentu z Aparecidy” mówiąc, że misyjność, przebudowa struktur kościelnych, dialog ze światem współczesnym, walka z pelagianizmem rozumianym jako „przywracanie w obliczu kryzysu tego, co przeszłe”, walka z klerykalizmem to niektóre kluczowe elementy tego dokumentu.

Jak wskazał Franciszek zwrot ku przyszłości albo w kierunku przywracania przeszłości „nie jest z dobrego ducha”. Bóg realny objawia się „dziś”, dlatego „chce Kościoła sprzyjającego wierze, a nie nadmiernie kontrolującego wiarę”.

 

 

 

 

Źródło: cruxnow.com, vatican.va
AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram