6 sierpnia 2021

Argentyna: Caritas opublikowała modlitwę do Pachamamy. Potem przeprosiła, ale…

(fot. printscreen)

Argentyńska Caritas opublikowała modlitwę do Pachamamy. Po krytyce przeprosiła za ten krok, ale bynajmniej nie wycofała się z samej idei. Twierdzi, że chodziło jej o podkreślenie „łączności z papieżem Franciszkiem”.

Przeprosiny wystosowała Caritas z argentyńskiej diecezji Venado Tuerto. 1 sierpnia Caritas opublikowała na facebooku modlitwę do Pachamamy. „Pachamama jest symbolem płodności, ziemi i świętości życia. Jest mitem pełnym duchowego znaczenia, który można z pożytkiem wykorzystać” – głosił wpis. „Niektóre religijne ceremonie mają święte znaczenie i są okazją do spotkania i braterstwa. Są to nowe drogi dla Kościoła i dla osiągania ekologii integralnej. Ojciec Święty Franciszek” – kontynuował post.

Jak brzmiał sama modlitwa do Pachamamy?

Wesprzyj nas już teraz!

„Boże, chroń Pachamamę, słodkie źródło naszego życia, bądź zawsze czczona. Błogosławione są owoce Twojego łona, nasz chleb powszechni. Bądź błogosławiona teraz i zawsze. Spójrz z miłosierdziem, Święta Matko, na tych ludzi, którzy z powodu swojej ambicji cię niszczą. Niech błogosławiona będzie twoja łagodność Pachamamo, moja ziemio niszczona z powodu szaleństwa. Ty jesteś źródłem życia i radości, Pachamamo, święta ziemio, Matko Święta, Dziewico Maryjo”.

Tym samym pogańska bogini Pachamama, identyfikowana przez Indian z ziemią, została tutaj utożsamiona z Matką Bożą.

Post wywołał duża krytykę. Dlatego 3 sierpnia Caritas usunęła go i wystosowała przeprosiny.

„Chcemy przeprosić tych, którzy poczuli się urażeni naszym postem o Pachamamie. Intencją było przekazanie naszej łączności z Franciszkiem, który w adhortacji apostolskiej Querida Amazonia mówi do nas: <<Możliwe jest przyswojenie sobie w jakiś sposób symbolu rodzimego, niekoniecznie kwalifikując go jako bałwochwalczy. Zawsze można wykorzystać mit pełen znaczenia duchowego, a nie zawsze uważać go za pogański błąd. Pewne święta religijne zawierają znaczenie sakralne i są przestrzenią zjednoczenia i braterstwa, chociaż wymagany jest powolny proces ich oczyszczenia i dojrzewania. Prawdziwy misjonarz próbuje odkryć, jakie słuszne dążenia pragną wyrazić się poprzez przejawy religijne, niekiedy niedoskonałe, niepełne lub błędne, i próbuje odpowiedzieć wychodząc z duchowości inkulturowanej. Bez wątpienia będzie to duchowość skoncentrowana na jedynym Bogu i Panu, ale jednocześnie zdolna do kontaktu z codziennymi potrzebami osób poszukających godnego życia (Querida Amazonia, 79-80)>>”.

Jak przypomną portal National Catholic Register, modlitwa do Pachamamy kursowała w Ameryce Łacińskiej jeszcze przed Synodem Amazońskim.

Na tym synodzie pojawiły się figurki bóstwa, które były obnoszone ulicami Rzymu, a w końcu zostały ustawione w jednym z kościołów. Katolicy wrzucili je jednak do Tybru. Papież Franciszek przeprosił wszystkich za tych, którzy to zrobili. Zapewniał, że ustawienie figurek w kościele nie miało na celu idolatrii.

Źródło: ncregister.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(25)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 471 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram