8 października 2021

Arkansas: pracownicy nie będą musieli ujawniać wiedzy o szczepieniu przeciw COVID-19

(fot. PCh24.pl)

Stan Arkansas przyjął w czwartek prawo chroniące pracowników przed obowiązkiem ujawniania pracodawcy wiedzy na temat szczepienia przeciw COVID-19. Tym samym parlamentarzyści sprzeciwili się prezydenckiemu zarządzeniu, narzucającemu obowiązek przekazywania wiedzy na temat stanu szczepień wszystkim podmiotom zatrudniającym powyżej 100 osób.

Większościowy Senat stanu Arkansas przyjął „prawo do prywatności” pracowników stosunkiem głosów 22-11. Przepisy dotyczą zarówno pracowników sektora prywatnego jak i publicznego. Ustawa wejdzie w życie dopiero na początku 2022 r., gdyż nie udało się jej zyskać dwóch trzecich głosów, koniecznych do wprowadzenia przepisów w trybie natychmiastowym. Projekt musi uzyskać jeszcze podpis gubernatora Asy Hutchinsona, który jednak niechętnie spogląda na wysiłki parlamentarzystów.

Przedsiębiorcy oraz urzędnicy wskazują, że obecnie znajdują się niejako między młotem a kowadłem. Wprowadzenie nowego prawa w obecnym kształcie zmusi ich do wyboru między zapłaceniem grzywny federalnej, a pozwem za nieprzestrzeganie prawa stanowego. Podobne obawy wyrażają przedstawiciele publicznych programów zdrowotnych Medicaid i Medicare, zobowiązanych do przekazywania wiedzy na temat szczepień przeciw COVID-19 swoich pracowników.

Wesprzyj nas już teraz!

Autorzy przepisów zapowiadają wykorzystanie następnych trzech miesięcy na dostosowanie ograniczeń do problemów zgłaszanych przez przeciwników obecnego rozwiązania. – Póki co, musimy wprowadzić je w takim stanie jak obecnie, by ruszyć całą maszynę do przodu – zapowiedział republikanin John Payton.

W ubiegłym miesiącu prezydent Joe Biden nakazał, by wszyscy pracownicy administracji federalnej zostali zaszczepieni. Z kolei prywatni przedsiębiorcy, którzy zatrudniają więcej niż 100 pracowników, mają wymagać od zatrudnionych zaszczepienia się do 8 grudnia, a wobec niezaszczepionych stosować cotygodniowe testy na COVID-19. Wymóg ten obejmie 100 mln osób, 2/3 amerykańskich pracowników.

Biden coraz głośniej domaga się dokręcania śruby niezaszczepionym. – Mój przekaz brzmi: Wymagajcie szczepień od swoich pracowników. Dzięki szczepieniom zdołamy ostatecznie pokonać tę pandemię. Bez nich czekają nas niekończące się miesiące chaosu w szpitalach, szkód dla gospodarki i niepokoju w szkołach – dodał.

 

Źródło: thehill.com / rp.pl

PR

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez