Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o obronie ojczyzny, której głównym celem jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i jego budżetu. Na uroczystościach związanych z zaakceptowaniem rządowego projektu obecny był również Jarosław Kaczyński. Prezes PIS podkreślał, że polska armia wymaga znacznego wzmocnienia.
W uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim z okazji podpisania przez prezydenta Ustawy o Obronie Ojczyzny udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak, przedstawiciele rządu, Sejmu, Senatu, a także sił zbrojnych. Prezes partii rządzącej zwracał uwagę na konieczność znacznego wzmocnienia potencjału bojowego polskich sił zbrojnych.
Jak podkreślał wicepremier, Rzeczpospolita musi być krajem zdolnym do skutecznej obrony. Jego zdaniem Ukraińcy udowodnili, „iż nawet mając niezbyt potężną armię, można się bronić”. – Ale my musimy mieć armię o wiele potężniejszą i musimy także budować społeczne poparcie dla wojska, a także społeczne poparcie dla tego wszystkiego, co wiąże się z odpowiednią, potrzebną w stanach najwyższego zagrożenia postawą – powiedział Kaczyński.
Wesprzyj nas już teraz!
– Ta wojna ma zasadnicze, można powiedzieć życiowe znaczenie, dla Ukrainy, ale ma także znaczenie dla Europy i dla całego świata. Wyznacza początek nowego czasu, czasu złego, czasu, w którym sprawa bezpieczeństwa, zawsze bardzo ważna w polityce każdego odpowiedzialnego państwa, każdej odpowiedzialnej władzy, staje się sprawą absolutnie główną, całkowicie dominującą – mówił wicepremier, podkreślając, że sprawie obrony narodowej podporządkowane muszą zostać inne względu polityczne. – Po to, by Polska żyła, by się rozwijała, by miała piękną przyszłość, musimy być przede wszystkim bezpieczni – konkludował.
Prezes rządzącego ugrupowania podziękował prezydentowi za współpracę podczas przygotowywania projektu, szefowi MON za ogromny wysiłek oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania aktu prawnego. Podziękował też senatorom za jednomyślne głosowanie nad ustawą. – Pierwszy krok został wykonany, teraz czas na kolejne, czas na czyny, na wiele trudnych przedsięwzięć, być może także na wiele poświęceń, ale Polska musi być krajem zdolnym do skutecznej obrony – mówił wicepremier.
(PAP)/ oprac. FA