Polski rząd zaplanował ogłoszenie roku 2015 „Rokiem Rosji”. Mimo iż wiele środowisk – nawet tych bliskich władzy – zdaje się otwierać oczy na to jakim krajem w rzeczywistości jest Federacja Rosyjska, rząd nie zamierza zmieniać decyzji. Artyści, kuratorzy i krytycy skupieni wokół Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej postanowili stanowczo zaprotestować przeciwko organizacji Polskiego roku w Rosji i roku Rosji w Polsce.
Przedstawiciele Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej zwrócili się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także do Instytutu Adama Mickiewicza oraz wszystkich innych polskich instytucji zaangażowanych w przygotowywanie planowanego na 2015 rok „Roku Polski w Rosji” i „Roku Rosji w Polsce” domagając się zajęcia jednoznacznego stanowiska wobec aneksji Krymu przez Federacje Rosyjską, który jest uznawany przez międzynarodową społeczność za terytorium Ukrainy – czytamy na portalu niezalezna.pl.
Wesprzyj nas już teraz!
– Wysoko cenimy rosyjską kulturę. Jednak w obecnej, pogarszającej się sytuacji, okupacji Krymu przez wojska rosyjskie i militarnego zagrożenia Ukrainy, kontynuacja organizacji „Roku Polski w Rosji” oraz „Roku Rosji w Polsce” – bez żadnej znaczącej modyfikacji – może być rozumiana, jako zgoda strony polskiej na działania rządu Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. A tych działań, jako artyści, kuratorzy i krytycy skupieni wokół Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, nie akceptujemy – napisali w oświadczeniu artyści i ludzie sztuki skupieni wokół Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
Jednocześnie organizatorzy protestu przyznają, że zdają sobie sprawę z faktu, iż ponad 200 instytucji kultury zgłosiło w MSZ chęć uczestnictwa w polsko-rosyjskiej inicjatywie. Łączna kwota zgłoszeń szacowana jest na ponad 65 mln zł. – Polityka kultury nie może ograniczyć się do szukania usprawiedliwień i alibi dla kontynuacji działań w rządzonej autorytarnie Rosji, zwłaszcza wtedy, gdy terroryzuje ona swoich sąsiadów – kończą swój apel do instytucji rządowych i kulturalnych artyści z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.
Źródło: niezalezna.pl
kra