9 października 2021

„Atak na UE”, „Europa jaką znamy może przestać istnieć”. Zagraniczni politycy atakują Polskę za wyrok TK

(By Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland (Trybunał Konstytucyjny) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

To bardzo poważna sprawa, to atak na Unię Europejską, a w praktyce ryzyko wyjścia Polski ze Wspólnoty – powiedział w piątek francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune, komentując czwartkowy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. W podobnym tonie sprawę skomentował szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn.

To bardzo poważne. To nie kwestia techniczna ani prawna. To kwestia w całości polityczna, która wpisuje się w długą listę prowokacji wobec Unii Europejskiej – powiedział Beaune na antenie stacji BFM TV.

– Istnieje niebezpieczeństwo faktycznego wyjścia Polski z Unii Europejskiej – dodał Beaune. Jego zdaniem orzeczenie polskiego RK to „atak na UE”.

Wesprzyj nas już teraz!

Z kolei minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział w piątek, że „rozwój wydarzeń w Polsce jest bardzo, bardzo niepokojący (…) musimy jasno powiedzieć, że polski rząd igra z ogniem”.

Prymat prawa europejskiego jest kluczowy dla integracji europejskiej i naszego wspólnego europejskiego życia. Jeżeli ta zasada zostanie złamana, Europa, jaką znamy, zbudowana na Traktatach Rzymskich, przestanie istnieć – ostrzegł szef luksemburskiej dyplomacji.

Zupełnie inne, dużo spokojniejsze stanowisko w tej sprawie zaprezentował w piątek na antenie PCh24 TV mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, który przypomniał, że czwartkowe orzeczenie to już czwarty tego typu wyrok polskiego TK na przestrzeni 20 lat, który potwierdza, że Konstytucja RP ma pierwszeństwo przed prawem Unii Europejskiej.

Pierwszy tego typu wyrok wydano w roku 2005, następnie w 2010, kolejny w 2011 i nigdy polski Trybunał Konstytucyjny nie miał wątpliwości, że jeżeli Unia Europejska przekraczałaby swoje kompetencje, albo gdyby stanowiła prawo rażąco sprzeczne z polskimi zasadami ustrojowymi, to Polska ma prawo odmówić stosowania takich norm unijnych – tłumaczył prezes Ordo Iuris.

Trybunał powiedział w czwartek, że jeśli doszłoby do sporu pomiędzy organami UE, które rozszerzają swoje kompetencje poza pierwotne kompetencje traktatowe i jeżeli organy UE zaczynają działać poza kompetencjami przekazanymi przez Polskę w traktatach, to wówczas musimy wrócić do zasady pierwszeństwa Konstytucji RP i zweryfikować czy wykonywanie takich kompetencji, których wcześniej Polska nie przekazała na mocy traktatu UE jest zgodne z Konstytucją. Nic bardziej logicznego! – wyjaśnił Mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

Źródło: Interia, PCh24 TV

TK

 

Prezes Ordo Iuris o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa unijnego

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram