19 października 2016

Ataki znosił z niesamowitą pokorą. Obchody 32. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

(By Photo not attributed (Photo reproduction sold as a keepsake before 1990) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Organizowane w środę w całym kraju nabożeństwa, uroczystości, konferencje i promocje książek uświetniają obchody 32. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, niezłomnego kapelana „Solidarności”. Choć śledztwo prokuratury IPN ws. zabójstwa księdza przez funkcjonariuszy SB, trwa już 14 lat, nie widać w nim żadnych postępów.

 

W szczególnie uroczysty sposób błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce, w liturgicznym dniu jego wspomnienia, będzie oddany hołd w miejscach, z którymi był on mocno związany.

Wesprzyj nas już teraz!

W Warszawie, w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, gdzie pełnił ostatnie lata kapłańskiej posługi i gdzie został pochowany, uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00. czuwaniem modlitewnym przy relikwiach męczennika. O 18.00 Mszę św. odprawi metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz.

Również w stolicy IPN zorganizował konferencję pt. „Jak zginął ksiądz Jerzy?”. Rozpocznie się ona o godzinie 15.00 w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25). W dyskusji podczas konferencji, wezmą udział historycy prof. Wojciech Polak z UMK, dr Patryk Pleskot ( autor książki „Zabić. Mordy polityczne PRL”), ksiądz dr Antoni Poniński a także red. Piotr Litka autor publikacji „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską”. Dyskusja będzie transmitowana przez IPNtv.

 

Równie uroczystą oprawę mają uroczystości rocznicowe prowadzone na białostocczyźnie, rodzinnej ziemi ks. Jerzego. W Białymstoku, do którego (w celu przeprowadzenia badań w prosektorium) wkrótce po odnalezieniu, przywieziono ciało męczennika, mają one miejsce w centralnej części miasta, koło katedry, gdzie od lat stoi monumentalny pomnik niezapomnianego kapelana „Solidarności”. Dziś liczne delegacje oraz prywatne osoby składają pod nim kwiaty oraz palą symboliczne znicze. Dla wielu z nich ksiądz Jerzy był szczególnie bliski i kochany – On był człowiekiem modlitwy. Wszystkie ataki jakie na niego przypuszczono, on znosił z niesamowitą pokorą – właśnie dzięki swojemu głębokiemu zatopieniu w modlitwę. Ona go wyciszała i dawała mu wielka siłę do prowadzenia tak wielu prac duszpasterskich. Przecież oprócz służby zdrowia zajmował się również hutnikami, strażakami itd. Zawsze wokół niego było dużo młodzieży, studentów – wspomina przyjaciela kapłana obecnie mieszkanka Białegostoku Teresa Szóstko, uczestniczka duszpasterstwa służby zdrowia, które w Warszawie prowadził ksiądz Jerzy Popiełuszko.

 

W białostockiej parafii św. Kazimierza Królewicza znajduje się niezwykła relikwia błogosławionego księdza Jerzego, przy której o jego wstawiennictwo modli się coraz większa rzesza wiernych. Jest to krew męczennika, którą pobrano w tajemnicy, podczas sekcji zwłok prowadzonej jesienią 1984 roku w Białymstoku. Krew zamknięta w dwóch ampułkach została  wówczas zamurowana w ścianie kaplicy Sióstr Misjonarek  w Białymstoku. W tym ukryciu spędziła ponad 25 lat.

 

Błogosławionego kapłana wspominają w środę również jego krajanie z rodzinnej miejscowości Okopy, gdzie 14 września 1947 r  przyszedł na świat, oraz parafii w Suchowoli, gdzie był ministrantem i uczył się w podstawówce, a potem liceum. O 17.45 w suchowolskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie nowenna przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast o 18.00 Eucharystia a po niej Różaniec w intencji Ojczyzny połączony z przejściem pod pomnik bł. ks. Jerzego w Parku Miejskim.

 

19 października 1984 uprowadzono, a później zamordowano księdza Jerzego Popiełuszkę – była to jedna z najokrutniejszych zbrodni PRL. W całej Polsce rozpoczęły się masowe czuwania Polaków, przed kościołami wierni w całej Polski ustawiali symboliczne krzyże ze zniczy. Bezpośredni sprawcy  zbrodni, trzej oficerowie SB oraz ich przełożony zostali skazani na karę więzienia w tzw. procesie toruńskim, ale wielu okoliczności zbrodni nigdy nie wyjaśniono. Wciąż nie wiadomo, kto naprawdę wydał wyrok na niezłomnego kapłana.

Prowadzone od 14 lat przez IPN Warszawa śledztwo dotyczące okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki jest jednym z elementów szerokiego dochodzenia w sprawie funkcjonowania w resorcie spraw wewnętrznych PRL w latach 1956-1989 „związku przestępczego”, działającego przeciwko opozycjonistom i duchownym. Całe postępowanie obejmuje aktualnie 46 zdarzeń, w tym zabójstwa księży m.in. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Stanisława Suchowolca ks. Stefana Niedzielaka oraz ks. Sylwestra Zycha. Najbliżej postawienia zarzutów, ws. zabójstwa  ks. Jerzego Popiełuszki, wysoko postawionym prominentom PRL-u, był prokurator Andrzej Witkowski. Próbował on dokonać tego dwa razy (1991 i 2004), i dwukrotnie został z niejasnych przyczyn od śledztwa odsunięty.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 515 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram