Ruszyła ponowna procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. We wtorek popołudniu, po posiedzeniu zarządu Porozumienia, rzecznik partii Magdalena Sroka poinformowała, że ugrupowanie proponuje na stanowisko RPO prof. Marka Konopczyńskiego. Kandydatura ta wzbudziła niepokój, m.in. Instytutu Ordo Iuris.
Prof. Konopczyński jest profesorem nauk społecznych, specjalizuje się w tematyce resocjalizacji. Jest autorem koncepcji twórczej resocjalizacji.
Zaraz po ogłoszeniu przez Porozumienie tej informacji Nikodem Bernaciak z Centrum Analiz Prawnych Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zwrócił uwagę w mediach społecznościowych na wpisy, jakie Konopczyński zamieszczał w przeszłości na Twitterze. Naukowiec atakował Kościół Katolicki oraz wspierał Strajk Lempart i Suchanow, który walczy o legalizację aborcji na życzenie.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowy kandydat @Porozumienie__ na Rzecznika Praw Obywatelskich porównuje katolickie rodziny do „partyjnych, milicjantów i klawiszy”? Wyśmiewa ich wolność wyboru miejsca zamieszkania gwarantowaną w art52 Konstytucji?
Takiego kandydata ma poprzeć @pisorgpl?https://t.co/GZnI9TyPPT pic.twitter.com/DA2OYxN98g
— Nikodem Bernaciak (@n_bernaciak) May 25, 2021
Nowy kandydat @Porozumienie__ na Rzecznika Praw Obywatelskich twierdzi, że „Kościół katolicki stoi dziś tam, gdzie kiedyś stało ZOMO”.
Takiego kandydata ma poprzeć @pisorgpl?https://t.co/m64JznhhXp pic.twitter.com/M8QRUcNeiC
— Nikodem Bernaciak (@n_bernaciak) May 25, 2021
– Kluby mają czas do czwartku 27 maja, do godz. 16. na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich Jednocześnie, głosowanie nad kandydaturami nie jest przewidziane w piątek, 28 maja, podczas Sejmu – poinformował serwis 300POLITYKĘ dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu (CIS) Andrzej Grzegrzółka.
Poprzednie procedury powołania RPO zakończyły się niepowodzeniem. Senat odrzucił kandydatury przedstawione przez PiS i zaakceptowane przez Sejm – najpierw wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, a następnie posła Bartłomieja Wróblewskiego.
Źródło: Sejm.gov.pl, Twitter
TK