17 lipca 2013

Atrakcyjna lekcja historii w Celestynowie

(fot. Łukasz Korzeniowski)

 „Wiadomości z przeszłości” to wydarzenie przybliżające najnowszą historię Polski, jakie zostało zorganizowane przez Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Celestynowie 14 lipca. Niedzielna impreza zorganizowana przez Gminę Celestynów pokazała, że historię można przedstawiać w sposób atrakcyjny dla dzieci i młodzieży. To dobry przykład dla innych samorządów.

 

Jak podkreśla jeden z pomysłodawców sekretarz Gminy Celestynów, Dariusz Kołodziejczyk, głównym założeniem było dotarcie z przekazem do młodzieży. Dlatego też organizatorzy zadbali o interesującą formę, tak by lekcja historii w Celestynowie, nie miała wiele wspólnego z tradycyjną akademią, czy z mało atrakcyjną dla dzieci i młodzieży konferencją naukową. Rozpoczęła się hip-hopowym koncertem popularnego rapera Tadka z krakowskiego formacji „Firma”, wspomaganego na scenie przez Bosskiego Romana. Wykonali utwory z płyty „Niewygodna prawda”, ich teksty przypominały polskich bohaterów, takich jak rotmistrz Pilecki, generał Nil, czy Inka. Opowiadały o ważnych wydarzeniach z naszej historii, o krwawym stłumieniu robotniczych protestów na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, czy walce podziemia niepodległościowego z komunizmem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niezwykle interesujące były komentarze rapera, który przed każdą piosenką, przybliżał postacie czy wydarzenia, o których śpiewał. Część utworów np. „Myśl samodzielnie”, „Protest” poświęcone były obecnej sytuacji Polski. Miały one za zadanie zmobilizować słuchaczy do samodzielnego myślenia i nieulegania papce, serwowanej przez większość mediów. Jako bonus publiczność miała możliwość wysłuchania kliku utworów z projektu „Drużyna Mistrzów”, promującego zdrowy styl życia, uprawianie sportu, rozwijanie własnych pasji i rezygnację z takich używek jak narkotyki, czy też alkohol.

 

Po koncercie, uczestnicy „Wiadomości z przeszłości” mieli możliwość obejrzenia dwóch filmów na sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Celestynowie. „Honor generała” w reżyserii Joanny Pieciukiewicz przybliżył sylwetkę wybitnego dowódcy, twórcy polskich wojsk specjalnych generała Stanisława Sosabowskiego, ale przede wszystkim poruszył kwestię niewłaściwego potraktowania dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w kontekście bitwy pod Arnhem. Pokazał również powojenne losy generała, który w sposób „szczególny” został doceniony przez aliantów tak, że ten zasłużony oficer w wieku blisko 60 lat, był zmuszony do ciężkiej, słabo płatnej pracy w magazynie. Kolejny film jaki można było obejrzeć w Celestynowie to „Oni szli szarymi szeregami” autorstwa Mariusza Malca poświęcony harcerzom z Szarych Szeregów, walczącym w Powstaniu Warszawskim.

 

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych, przygotowując ciekawe warsztaty dla dzieci. I tak w ramach poczty polowej mogły się one nauczyć własnoręcznego wykonania pocztówek i znaczków. Z kolei szkoła szyfrantów dawała doskonałą możliwość poznania sposobów ukrywania słowa pisanego przed niepowołanymi osobami.

 

„Wiadomości z przeszłości”, zorganizowane pod patronatem Wójta Gminy Celestynów Stefana Traczyka, to przykład godny do naśladowania dla innych władz samorządowych, jak sensownie należy wydatkować publiczne pieniądze. Z jednej strony atrakcyjna forma w postaci muzyki hip-hopowej, warsztatów dla dzieci i projekcji filmów, z drugiej zaś wartościowy przekaz dla dzieci i młodzieży. Celem imprezy było zainteresowanie naszymi dziejami młodego pokolenia, które ze względu na ograniczanie lekcji historii nie ma na to szans w szkole.

Tomasz Rogowski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram