15 listopada 2012

Przez Australię przetacza się kampania na rzecz ujawniania policji usłyszanych podczas spowiedzi informacji dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci i nieletnich. Sprawą ma się zając federalna komisja sądownicza.


Politycy, eksperci, a nawet kilku katolickich dysydentów zaapelowało do księży o ujawnianie tożsamości duchownych, zaangażowanych w molestowanie seksualne dzieci.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prokurator Generalna Nicola Roxon stwierdziła, że powinna zostać powołana specjalna komisja, która zobowiąże kapłanów do ujawnienia informacji uzyskanych podczas sakramentu spowiedzi. 

 

Za gruntownym omówieniem tej kwestii opowiedziała się także premier Julia Gillard. Wg szefowej rządu kapłani zasłaniający się tajemnicą spowiedzi i nie ujawniający tożsamości kolegów zaangażowanych w nadużycia seksualne z udziałem dzieci, tuszują „przemoc seksualną”. Jest to  – jej zdaniem – „grzech zaniechania”, bo wszyscy dorośli mają obowiązek opieki nad dziećmi. – To nie jest dobre dopuszczać się grzechu zaniechania i nie działać, gdy dziecko jest zagrożone – mówiła ostatnio.

 

Senator Nick Xenophon, od wielu lat krytycznie nastawiony do Kościoła, przekonuje, że tajemnica spowiedzi to „średniowieczne prawo, które musi się zmienić”.

 

Kardynał George Pell z Sydney ostrzegł, że Kościół nigdy nie zezwoli duchownym na ujawnianie tego, co usłyszeli w konfesjonale. Hierarcha dodał jednak, że księża, którzy podejrzewają swoich kolegów o to, że są zaangażowani w nadużycia seksualne, nie powinni godzić się na ich wyspowiadanie.

 

Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji w Sydney Geoffrey Robinson, skrytykował stanowisko kardynała Pella i stwierdził, że dla „większego dobra” lepiej jest złamać tajemnicę spowiedzi i zgłosić na policję sprawcę przestępstwa. Dysydent katolicki ks. Bob Maguire, zapowiedział, że on będzie informował policję o penitencie, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania nieletnich.

 

Biskup Robinson, który ustąpił ze stanowiska w 2004 roku, w wieku 66 lat, jest zdeklarowanym krytykiem nauczania Kościoła. Episkopat australijski udzielił mu upomnienia w formie pisemnej. Zarzucono mu przedstawianie nieprawdziwego stanowiska katolickiego dot. m.in. charakteru Tradycji, natchnienia Pisma Świętego, nieomylności soborów i papieża, charakteru kapłaństwa i nauczania moralnego Kościoła.

Ks. Maguire z archidiecezji w Melbourne, długo opierający się przed przejściem na emeryturę, ma za sobą konflikt z przełożonymi.

 

Redakcja gazety „The Australian” twierdzi, że gorąca dyskusja dot. tajemnicy spowiedzi ma skompromitować katolickiego lidera opozycji Tony Abbotta.

 

 

Źródło: The Australian, CWN, AS.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram