30 maja 2012

Australia: powstanie wspólnota tradycyjnych benedyktynek

(fot. James Bradley / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W Sydney przy poparciu biskupa Juliana Porteousa powstać ma tradycyjna benedyktyńska fundacja zakonna, w której liturgia sprawowana będzie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Mimo kryzysu trapiącego zachodnie zgromadzenia zakonne, tradycyjne wspólnoty cieszą się rosnącym zainteresowaniem młodych katolików.


W lipcu Francesca Wills oraz Colette Ng, katoliczki związane z apostolatem Bractwa św. Piotra w Sydney, rozpoczną formację w jednej z francuskich tradycyjnych wspólnot benedyktyńskich. Przy wsparciu ze strony bp pomocniczego Sydney, Juliana Porteusa, wikariusza generalnego archidiecezji do spraw nowej ewangelizacji, po złożeniu profesji zakonnej powrócić mają do Australii by prowadzić życie półkontemplacyjne.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zgromadzenia zakonne przywiązane do swojej tradycji i charyzmatu, korzystające z liturgii sprawowanej w nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, cieszą się rosnącym zainteresowaniem młodych katolików. W ciągu ostatnich lat były one w krajach zachodnich także najdynamiczniej rozwijającymi się wspólnotami, w których pielęgnowano żywe tradycje życia monastycznego.

 

Z „trydenckiej” liturgii korzystają dziś niektóre wspólnoty benedyktyńskie, karmelickie, franciszkańskie, dominikańskie jak i kanonicze – odwołujące się do reguły św. Augustyna z Hippony. W ciągu ostatnich miesięcy we Francji w diecezji Fréjus-Toulon erygowano kolejny klasztor, w którym sprawowana będzie liturgia w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Jak tłumaczą zakonnicy, modlitwa, liturgia i bogactwo tradycji zachodniego monastycyzmu stanowią najlepszą odpowiedź na wyzwania laicyzacji i problemy, z jakimi borykają się dziś wierni i duchowni w wielu krajach cierpiących na brak powołań zakonnych i kapłańskich.

 

W 2008 roku Stolica Apostolska, odpowiadając na prośbę trapistów z Mariawald, zezwoliła zakonnikom na powrót do tradycyjnej obserwancji i wyłączną celebrację według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Jak tłumaczył opat Josef Vollberg, decyzja ta wynika z chęci odnowienia życia monastycznego.

 

Źródło: maternalheart.org / rorate-caeli.blogspot.com

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram