W liście duszpasterskim czterech biskupów z diecezji w Victorii potępiło propozycję legalizacji eutanazji. Ich zdaniem próba przeforsowania odpowiedniej ustawy wynika z „opacznie pojmowanego miłosierdzia” i jest „zaprzeczeniem właściwie sprawowanej opieki zdrowotnej” – napisali australijscy hierarchowie.
Wesprzyj nas już teraz!
Propozycje legalizacji eutanazji w australijskim stanie Victoria opierają się na „opacznie pojmowanym miłosierdziu” – podkreślili biskupi. „Eutanazja oraz wspomagane samobójstwo są przeciwieństwem opieki zdrowotnej i oznaczają porzucenie chorych, cierpiących, osób starszych i umierających” – dodali hierarchowie w liście z 18 kwietnia.
„Prośmy mieszkańców stanu Victoria, aby nadal kochali i opiekowali się chorymi oraz cierpiącymi, a nie porzucali ich i nie popychali do eutanazji lub samobójstwa. Nasza zdolność do opieki mówi wiele o sile naszego społeczeństwa” – stwierdzili duchowni.
Pismo duszpasterskie zostało podpisane przez czterech biskupów z diecezji w stanie Victoria, w tym arcybiskupa Denis Harta z Melbourne.
Ustawodawcy w Victorii dążą do legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa i szerszej eutanazji, zgodnie z zaleceniami komisji parlamentarnej z 2016 r. Rząd stanowy już poparł wniosek i obecnie trwają konsultacje w celu określenia zabezpieczeń przed nadużyciami.
„Powiedzmy to jasno: nie ma bezpiecznego sposobu na zabicie ludzi lub pomaganie im w popełnieniu samobójstwa” – stwierdzili hierarchowie. Dodali, że prawo cywilne nie może zezwalać na zabijanie. Jest to sprzeczne z prawem boskim. Hierarchowie wezwali wiernych do modlitwy i zdecydowanych działań przeciwko planowanej ustawie. „Mimo, że nigdy nie jest łatwo stawić czoła końcowi życia bliskiej osoby, nie możemy poprzeć tego rodzaju legalizacji” – napisali. Dodali, że zamiast uprawomocniać „wspomagane samobójstwo”, każdy ma obowiązek „chronić, pielęgnować i podtrzymywać życie zgodnie z najlepszymi standardami”.
Biskupi ostrzegli, że poprzez przyjęcie ustawy eutanazyjnej, posłowie ustanowią niższy standard opieki zdrowotnej osób poważnie chorych, cierpiących i słabych. „Takie prawo poskutkuje wykorzystaniem luki w zabezpieczeniach tych osób, narażając je na dalsze ryzyko” – zauważyli.
Nawet ograniczona legalizacja eutanazji w końcu zostanie rozszerzona na coraz większe grupy, zagrażając dzieciom i chorym psychicznie – tłumaczyli, podając przykład Holandii. „W Holandii istnieje presja, aby umożliwić wspomagane samobójstwo osobom w wieku powyżej 70 lat, które po prostu czują się” zmęczone życiem” – stwierdzili biskupi.
Australijscy hierarchowie wskazali, że osoby starsze są błogosławieństwem dla społeczeństwa i troska o nich powinna być wykonywana z wdzięczności jako „część kultury miłości”. Wiktoriańscy biskupi zachęcili rząd do dalszych działań w celu poprawy opieki paliatywnej.
Źródło: cruxnow.com.
AS