Podczas gdy Unia Europejska wciąż nie może poradzić sobie z zatrzymaniem kryzysu imigracyjnego, Austria planuje twarde środki. Jest już przygotowana do budowy płotu na wzór węgierski, który ma ochronić ją przed nielegalnymi przybyszami.
Austriackie władze zadeklarowały, że jeżeli kryzys imigracyjny ulegnie nasileniu i do Europy znowu zaczną napływać tysiące imigrantów każdego dnia, to zbudują analogiczny jak na Węgrzech płot uniemożliwiający uchodźcom przekraczanie ich granicy.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak poinformował rzecznik policji wschodniego kraju związkowego Austrii, Burgenlandu, podpisano już odpowiednie umowy z właścicielami ziem leżących przy wschodniej i południowo-wschodniej granicy kraju. Rzecznik zapewnił, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w bardzo krótkim czasie wybudować stukilometrowe ogrodzenie.
Cała granica Austrii i Węgier liczy około 300 kilometrów. Obecnie przekracza ją nie więcej niż 20-30 nielegalnych imigrantów dziennie. Zgodnie z podjętymi kilka miesięcy temu ustaleniami, Austriacy nie chcą w tym roku pozwolić, by wniosek o azyl złożyło w ich kraju więcej niż 37 500 osób.
Rzecznik policji powiedział, że czterometrowy pas przygranicznej ziemi wynajęty przez Wiedeń od ich właścicieli może służyć nie tylko do budowy płotu, ale także do policyjnych i wojskowych patroli. Jak tłumaczył, nie ma potrzeby grodzenia dalszej części granicy ze względu na wyjątkowo niesprzyjające masowej imigracji ukształtowanie terenu.
W ubiegłym roku Węgrzy postawili 175-kilometrowy płot na swojej granicy z Serbią. W ten sposób w dużej mierze zatrzymali napływ uchodźców na swoje terytorium. 27. lipca szefowie rządów Austrii i Węgier spotkają się w Budapeszcie celem omówienia dalszej wspólnej polityki imigracyjnej. Wiedeń zaoferował wsparcie węgierskiej policji przy zabezpieczeniu granicy węgiersko-serbskiej. W zamian Austriacy oczekują, że Węgrzy w zgodzie z Konwencją Dublińską przyjmą z powrotem tysiące uchodźców, którzy z terenu ich kraju przyszli do Austrii. Na tym tle w stosunkach obu państw dochodziło w ostatnich miesiącach do bardzo poważnych tarć.
Austriacy już wcześniej wybudowali niespełna czterokilometrowy płot na swojej granicy ze Słowenią. Rozważali także budowę ogrodzenia w pobliżu przejścia granicznego Brenner z Włochami; jednak ze względu na skuteczne zatrzymywanie imigrantów we Włoszech i nieprzepuszczanie ich do Austrii plan ten został zarzucony.
Źródło: faz.net
Pach