1 kwietnia 2016

W lutym władze Austrii ogłosiły, że przyjmą w tym roku nie więcej niż 37 500 imigrantów. Okazuje się, że ta decyzja była niezgodna z prawem i Wiedeń musi wpuszczać więcej uchodźców. Teraz rząd szuka innego sposobu na zamknięcie granic.


W lutym tego roku Wiedeń poinformował, że zamierza wprowadzić tak zwaną górną granicę przyjmowanych migrantów. Powyżej określonej liczby azylantów nikt nie byłby przepuszczany przez austriacką granicę. W tym roku miało to być dokładnie 37 500 osób, w ciągu kilku następnych lat sukcesywnie mniej. Decyzja ta była przełomem w polityce imigracyjnej Austrii, zwłaszcza w kontekście jej wcześniejszego bezwarunkowego wsparcia dla polityki Niemiec.

Wesprzyj nas już teraz!

Pod koniec marca okazało się jednak, że ochrona własnych granic jest… niezgodna z prawem międzynarodowym. Minister obrony narodowej Hans Peter Doskozil poinformował w tym tygodniu, że ekspertyzy prawne wykazały, iż ustalenie górnej granicy przyjmowanych w Austrii imigrantów byłoby bardzo trudne do realizacji wobec umów międzynarodowych, których sygnatariuszem jest Austria. Rząd zamierza więc w inny sposób chronić granice kraju. Wszyscy imigranci napływający do Austrii mają być poddawani bardzo krótkiemu postępowaniu azylowemu już na samej granicy – i po negatywnym rozpatrzeniu wniosku bardzo szybko z niej odsyłani.

O szczegółach nowego pomysłu mówiła w tym tygodniu minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner. Jak wskazała, przyspieszone postępowanie azylowe miałoby trwać zaledwie kilka godzin. Byłoby jednak zgodne z prawem międzynarodowym, bo sprawa każdego imigranta zostanie rozpatrzona indywidualnie.

Mikl-Leitner powiedziała zarazem, że Austriacy nie mogą jeszcze być spokojni, jeśli chodzi o kryzys imigracyjny. Choć szlak bałkański, którym dotąd napływali niemal wszyscy uchodźcy, został szczelnie zamknięty, to istnieje bardzo poważna obawa, że wkrótce setki tysięcy imigrantów przedostaną się przez morza do Włoch, by stamtąd ruszyć następnie do Austrii, Niemiec i Europy Północnej.

Jak dotąd złożono w tym roku w Austrii 15 tysięcy wniosków o azyl. W roku ubiegłym takich wniosków około 90 tysięcy, trzykrotnie więcej, niż w roku 2014 (28 000 wniosków). W roku 2015 w Austrii zamieszkać chcieli przede wszystkim Afgańczycy (25 tys.), Syryjczycy (25 tys.) oraz Irakijczycy (13,5 tys.).

Źródło: faz.net, derstandard.at

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram