10 lutego 2017

Austriacy rozważają rychłe wprowadzenie zakazu noszenia burek podczas pełnienia funkcji publicznych. Nie wiadomo jednak, jak potraktować inne symbole religijne, a przede wszystkim krzyż.


5. stycznia bieżącego roku doradca rządu i przewodniczący państwowej Rady Ekspertów ds. Integracji, Heinz Fassmann zaproponował wprowadzenie zakazu zakrywania twarzy podczas pełnienia funkcji publicznych przez muzułmańskie kobiety. Przedstawione przez niego rozwiązania mówią o „pełnym okryciu” oraz „zasadzie neutralności” religijnej. Rozpoczęło to gorącą debatę, która wkrótce może znaleźć swój finał w konkretnych rozwiązaniach prawnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Już w ubiegłym tygodniu minister ds. integracji Sebastian Kurz poinformował, że rząd austriacki jest zgodny, co do wprowadzenia wkrótce zakazu noszenia „widocznych symboli politycznych lub religijnych” przez osoby piastujące funkcje publiczne. Kurz chciałby dodatkowo zakazać też noszenia burek na austriackich ulicach. Z tym stanowiskiem zgadza się austriacki kanclerz Christian Kern.

 

Projekt jest ostro krytykowany przez środowiska muzułmańskie, a także przez liberalnie nastawionych rodowitych Austriaków, w tym duchownych katolickich.

Z całkowicie odmiennym traktowaniem symboli muzułmańskich i chrześcijańskich nie wszyscy chcą się zgodzić. Przykładowo wiedeński filozof Richard Potz pisał niedawno na łamach opiniotwórczego dziennika „DiePresse”, że o ile zakaz pełnego zakrywania twarzy w miejscach publicznych nie budzi żadnych kontrowersji, to ograniczanie zakazu noszenia symboli religijnych podczas pełnienia funkcji publicznych wyłącznie do burek jest kontrowersyjne. Potz zaleca, by w ramach budowania neutralności światopoglądowej państwa, zakazując noszenia sędziom burek czy turbanów, usuwać też z sal sądowych krucyfiksy.

 

Austriackie media cytują też opinię niemieckiego profesora prawa Heinera Bielefeldta, byłego pracownika struktur ONZ, według którego ewentualna decyzja Wiednia o uprzywilejowaniu krzyża byłaby „naruszeniem równości”. „Problemem krzyża” obiecuje też zająć się sekretarz stanu ds. różnorodności, służby publicznej i digitalizacji przy rządzie austriackim, Muna Duzdar z lewicowej SPÖ.

 

 

Źródła: Katholisch.de, Kath.net

Pach

 

 

 


Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram