Od przyszłego roku w Austrii niekaralna będzie pomoc w samobójstwie osób chorych. Zmiana w prawie ma szerokie poparcie partyjne. Nie jest to jeszcze legalizacja eutanazji, ale w ocenie krytyków pierwszy poważny krok w tę stronę.
Od przyszłego roku pod pewnymi warunkami będzie można w Austrii pomagać drugiemu człowiekowi w odebraniu sobie życia. W czwartek znalazła się wystarczająca większość parlamentarna, by przyjąć ustawę legalizującą tak zwane wspomagane samobójstwo. W efekcie od 1 stycznia na karę narazi się tylko ten, kto pomagałby w samobójstwie „z niskich pobudek” lub wówczas, gdyby pomagał w zabiciu się nieletniemu albo osobie, która nie jest trwale lub nieuleczalnie chora lub też jest niepoczytalna.
Ustawodawca nie uwzględnił obiekcji zgłaszanych przez Kościół katolicki, liczne stowarzyszenia lekarskie, w tym psychiatryczne.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja parlamentu Austrii została spowodowana przez wcześniejszy werdykt austriackiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał dotychczasowe regulacje w sprawie wspomaganego samobójstwa za bezprawne i domagał się ich aktualizacji. Austriacki rząd tworzą chadecka ÖVP oraz Zieloni. ÖVP oczekiwała bardziej restrykcyjnej ustawy, ale wskutek niezgody Zielonych partia zgodziła się na bardziej liberalne przepisy, tłumacząc, że kompromis ten był konieczny.
Przeciwko ustawie głosowała jedynie prawicowa FPÖ.
Źródło: die-tagespost.de
Pach