W Austrii od 1912 r. obowiązuje prawo, które przyznaje znaczne przywileje ludności muzułmańskiej. Do niedawna prawo służyło jedynie do swobodnego praktykowania islamu. Teraz jednak ekstremiści z Egiptu zamierzają wykorzystać je do zdobycia większej władzy politycznej.
„Daily Mail” doniósł, że w związku z procesem, który ma lada chwila ruszyć przeciwko Bractwu Muzułmańskiemu w Londynie, siedziba Bractwa może zostać przeniesiona do Graz w Austrii.
Wesprzyj nas już teraz!
Ibrahim Munir – sekretarz generalny Bractwa Muzułmańskiego, często określany mianem szefa Bractwa w Europie – powiedział agencji prasowej Anadolu, że nie może „wyobrazić sobie ani zaakceptować przeniesienia siedziby Bractwa z Wielkiej Brytanii do jakiegokolwiek innego kraju”.
Jednakże Al Arabiya poinformowała, że w Londynie odbyło się spotkanie z udziałem Mahmouda Husseina, sekretarza generalnego BM w Egipcie, podczas którego powołano m.in. 17 nowych liderów i podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby z Londynu do Austrii i trzech innych krajów europejskich.
Khalid Sham’a, ambasador Egiptu w Austrii potwierdził, że wielu przywódców i członków Bractwa przeniosło się do Austrii i osiedliło się w mieście Graz.
Austria jest atrakcyjna dla BM m.in. ze względu na tzw. prawo islamskie ustanowione w 1912 r. przez cesarza Franciszka Józefa, który zajął Bośnię i Hercegowinę, i chciał zintegrować bośniackich żołnierzy z armią cesarską.
Prawo – poza swobodą kultu – zezwala m.in. wspólnotom muzułmańskim na tworzenie własnej autonomicznej administracji nadzorowanej przez państwo, powoływanie nowych instytucji, organizacji charytatywnych itp.
Liberalna część społeczności muzułmańskiej obawia się, że jeśli BM faktycznie zadomowi się w Austrii, przepisy będą nadinterpretowane, a oni zmuszani do przestrzegania prawa islamskiego w ramach narzuconej przez BM autonomii islamskiej, obejmującej wszystkich muzułmanów.
Obecnie w Austrii zamieszkuje około 1300 członków Bractwa, którzy po zamachu gen. Sisi w Egipcie latem 2013 r. zbiegli do tego kraju.
W 2011 r. Pew Research Center opublikował badania nt. przyszłości świata muzułmańskiego. W prognozie na lata 2010-2030 zauważono, że w Austrii w 1990 r. zamieszkiwało 161 tys. muzułmanów, którzy stanowili 2,1 proc. ludności. W 2010 r. było ich o 475 tysięcy więcej ( 5,7 proc.) populacji. W 2030 r. prognoza przewiduje, że będzie ich 799 tysięcy (8 proc. populacji).
Źródło: GI, AS.