24 lipca 2019

Austriackie kobiety chcą kierować parafiami. Wyczekują postanowień Synodu Amazońskiego

(fot. pxhere.com)

W niemieckojęzycznym Kościele katolickim trwa ożywiona debata nad modelem funkcjonowania parafii. Wpływowe organizacje świeckich uważają, że wspólnotami nie muszą kierować kapłani. W ocenie ważnej grupy katoliczek w Austrii władzę w parafii mogą sprawować także kobiety. Zgoda na taki stan rzeczy miałaby być ich zdaniem jednym z owoców Synodu Amazońskiego.

 

Biskupi, którzy zbiorą się w październiku tego roku na Synodzie Amazońskim w Rzymie, według dokumentów roboczych zgromadzenia mają debatować między innymi nad nowymi modelami posługi kobiet w Kościele. W ocenie wpływowej grupy katolickich kobiet w Austrii owocem tego synodalnego namysłu powinna być zgoda na przekazanie władzy w parafiach także kobietom.

Kilka dni temu o tej sprawie rozmawiano we Wiedniu na spotkaniu zorganizowanym pod egidą grupy kfbö (Katolickiego Ruchu Kobiet Austrii). Konkluzją debaty jest apel o dopuszczenie kobiet do święceń w Kościele katolickim oraz o przekazywanie w ich ręce odpowiedzialności za kierowanie parafiami.

 

W Austrii sytuacja nie jest jeszcze tak bolesna, jak w obszarze Amazonii, ale i tak wiele osób ma wrażenie, że niedzielna celebracja eucharystyczna możliwa jest tylko wtedy, gdy ma się samochód – powiedziała sekretarz generalna kfbö, Regina Augustin. W jej ocenie w Austrii tak czy inaczej to kobiety kierują już wieloma parafiami, ale ten stan rzecz nie ma jeszcze oficjalnej akceptacji hierarchii Kościoła, nad czym Augustin ubolewa. W ocenie kfbö, należy podążyć za Duchem Świętym i kontynuować otwartą debatę nad „modelami kierownictwa oraz nad urzędami w Kościele katolickim niezależnie od płci”.

 

Konkretne efekty zależą od Synodu Amazońskiego. Nie ma przy tym wątpliwości, że jeżeli biskupi dadzą w Rzymie zielone światło zmianom w regionie amazońskim, to nowe rozwiązania pojawią się także w Austrii. Niedawno w imieniu Konferencji Episkopatu Austrii list do głównego organizatora Synodu Amazońskiego, kard. Claudia Hummesa, wysłał administrator apostolski diecezji Gurk-Klagenfurt, bp Werner Freistetter. Hierarcha zapewnił swojego adresata, że austriaccy biskupi z nadzieją wypatrują obrad synodalnych i zapewniają, iż wcielą w swoim kraju w życie postanowienia zgromadzenia.

 

Jedną z czołowych postaci przygotowujących Synod Amazoński jest Austriak bp Erwin Kräutler, wieloletni biskup brazylijskiej diecezji Xingu. Kräutler jest zwolennikiem dopuszczenia do kapłaństwa zarówno żonatych mężczyzn, jak i kobiet. Biskup rozmawiał o swoich pomysłach z papieżem Franciszkiem już w 2013 roku. Ojciec Święty wyznaczył go później na wiceszefa organizacji REPAM, którą kieruje mający niemieckie korzenie kard. Hummes. To właśnie REPAM przygotowuje Synod Amazoński.

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie