24 czerwca 2021

Autorka prac na temat aktywizmu LGBT i homofobii w Polsce laureatką ministerialnego stypendium

(Pixabay:janeb13+Chickenonline)

Twitterowy profil Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW poinformował, że pracownica jednostki, dr Paulina Górska została laureatką stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Nie byłoby w tym nic dziwnego ani kontrowersyjnego, gdyby nie dalsza część wpisu dotycząca jej zainteresowań badawczych.

 

„Dr Paulina Górska laureatką stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych naukowców. Paulina jest autorką licznych prac na temat sytuacji i aktywizmu osób LGBT+ oraz problemu homofobii w Polsce. Jest współautorką książki Walcz, protestuj, zmieniaj świat. Gratulujemy!” – czytamy we wpisie Centrum Badań nad Uprzedzeniami na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Wpis udostępnił znany z postępowego zaangażowania społecznego dr hab. Michał Bilewicz, prof. UW, kierownik owego Centrum Badań. Psycholog społeczny napisał: „Ministerstwo potrafi czasem pozytywnie zaskoczyć!” doceniając – co należy do rzadkości – resort edukacji i nauki.

Takie rozdysponowanie środków stypendialnych oraz pochwała z ust prof. Bilewicza mogą dziwić w kontekście faktu, że ministerstwem kieruje prof. Przemysław Czarnek – polityk znany z wypowiedzi krytykujących nową lewicę, a który sam bywa ostro atakowany przez środowiska postępowe. Czy więc w obliczu przyznania stypendium osobie zajmującej się problematyką LGBT należy stwierdzić, że działalność ministra Czarnka ogranicza się wyłącznie do buńczucznej retoryki, a w kwestiach światopoglądowych nie doszło do żadnej istotnej zmiany? Sprawdziliśmy jak od strony formalnej wygląda procedura przyznawania owego stypendium.

W „Ogłoszeniu wyników postępowania w sprawie przyznania stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2021 r.” czytamy: „Ocena merytoryczna wniosków została dokonana przez Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców, w skład którego weszli eksperci reprezentujący różne dziedziny nauki i sztuki”. I dalej: „W dniu 9 czerwca 2021 r. – spośród 1835 wniosków osób spełniających warunki otrzymania stypendium – Minister Edukacji i Nauki wyłonił grupę 217 młodych naukowców, w tym 52 doktorantów, którym przyznał stypendium”.

Z kolei w „Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 października 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców” czytamy: „Oceny wniosków dokonuje zespół powołany przez ministra właściwego do spraw nauki na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwany dalej zespołem, składający się z ekspertów reprezentujących obszary wiedzy określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z 2016 r. poz. 882 i 1311)”. I dalej: „Zespół przedstawia ministrowi właściwemu do spraw nauki listę wniosków rekomendowanych do przyznania stypendium ze wskazaniem propozycji jego miesięcznej wysokości oraz okresu, na który proponuje się przyznanie stypendium”.

Widać więc wyraźnie, że szczególny ciężar decyzyjny w tej materii spoczywa na Zespole doradczym. Warto też w tym miejscu odnotować, że aktualny skład Zespołu powołał w roku 2019 wicepremier, a zarazem minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin – „Zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 sierpnia 2019 r. w sprawie powołania Zespołu doradczego do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców”. W dokumencie czytamy, że ów Zespół powołano „na okres od dnia 30 sierpnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.”. Jego kadencja mija więc za kilka miesięcy.

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram