Minister oświaty i nauki Dainius Pavalkis podpisał nakaz wprowadzenia ulg dla uczniów szkół mniejszości narodowych na egzaminie z języka litewskiego. W oświadczeniu ministerstwa podkreśla się, że ulgi na egzaminie wprowadzono na prośbę Akcji Wyborczej Polaków na Litwie oraz uwzględniając decyzję Rady Politycznej koalicji rządzącej.
W tym roku abiturienci wszystkich szkół będą zdawać jednolity egzamin z języka litewskiego i literatury. Uczniowie zdający egzamin państwowy z języka litewskiego będą pisać wypracowanie na 400 słów (zamiast 500-600), zdający egzamin szkolny – na 250 słów (zamiast 400). Będą mogli także popełnić więcej błędów niż uczniowie szkół litewskich. Ponadto uczniowie wszystkich szkół będą mogli wybierać nie z 3, lecz z 7 wskazanych autorów, do których twórczości będą musieli się odnieść w wypracowaniu.
Wesprzyj nas już teraz!
AWPL postulował, by ulgi obowiązywały przez kolejne 6 lat – tyle, ile przewiduje okres przejściowy dla uczniów szkół nielitewskich. Minister oświaty Dainius Pavalkis po środowym posiedzeniu sejmowego komitetu oświaty, nauki i kultury powiedział jednak dziennikarzom, że za rok kryteria egzaminu zostaną ponownie rozpatrzone.
„Egzamin maturalny dla uczniów szkół litewskich został uproszczony w porównaniu z poprzednimi latami. Wcześniej pisali oni wypracowanie, a dodatkowo mieli zadania z tak zwanego zrozumienia tekstu. Teraz zostało im tylko wypracowanie. W ciągu 12 lat mieli o 732 godziny lekcyjne więcej niż maturzyści szkół nielitewskich. Jeśli więc są obawy, że uczniowie nie poradzą sobie z egzaminem z języka litewskiego jako ojczystego, coś jest chyba nie tak” – skomentowała wiceminister oświaty i nauki Litwy Edyta Tamošiūnaitė.
„Minister zwlekał z podpisaniem nakazu. Jeszcze dzisiaj, do ostatniej chwili, podsuwano nam różne wersje tego dokumentu. Próbowano przeforsować wersję z zapisem, że egzamin będzie obowiązywał przez rok. Inna wersja zakładała, że w przyszłym roku Centrum Egzaminacyjne w oparciu o wyniki tegorocznego egzaminu zadecyduje, czy ulgi są nadal potrzebne. W końcu udało się wynegocjować wersję bez określonego terminu obowiązywania ulg” – powiedział przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski w rozmowie z „Wilnoteką”.
Źródło: delfi.lt, wilnoteka.lt
luk