2 czerwca 2016

Badanie IBRIS: zdecydowana większość Polaków za całkowitym zakazem aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki

(fot. JK)

W majowym badaniu IBRIS po raz pierwszy zapytano Polaków o precyzyjnie określoną treść inicjatywy „Stop aborcji”. Ponad 58 proc. respondentów popiera zawarty w niej postulat całkowitego zakazu aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone. Sprzeciwia się mu 30 proc. Polaków. Pełna ochrona życia ludzkiego cieszy się najwyższym poparciem wśród najmłodszych respondentów. Większość Polaków sprzeciwia się także automatycznej bezkarności kobiet za przeprowadzenie aborcji. 

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych IBRIS jako jedyny do tej pory dotyczy precyzyjnie określonej treści projektu „Stop Aborcji”, który za kilka miesięcy stanie się przedmiotem obrad Sejmu. Dotychczas prowadzone badania poruszały kwestię „zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej”, „odbierania kobietom prawa do aborcji”, „braku akceptacji dla przerwania ciąży w żadnych okolicznościach” lub po prostu „całkowitego zakazu aborcji”. Pytania te nie oddawały treści inicjatywy obywatelskiej „Stop Aborcji”, która przewiduje całkowity zakaz aborcji, ale nie ograniczy możliwości ratowania życia matki, gdy występuje jego nieuchronne zagrożenie.

Wesprzyj nas już teraz!

Treść projektu „Stop Aborcji” popierają zarówno kobiety, jak i przez mężczyźni


Pytanie oddające treść projektu „Stop aborcji” brzmiało: „Czy popiera Pan(i) całkowity zakaz aborcji, z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone?” Wśród kobiet twierdząco odpowiedziało 57,9 proc. pytanych. Podobną opinię wyraziło 59,5 proc. mężczyzn.

Najwyższe poparcie wśród młodych

 

Postulat całkowitego zakazu aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki uzyskał poparcie większości respondentów we wszystkich grupach wiekowych. Najwyższe poparcie (79,2 proc.) uzyskał wśród osób w wieku 18-24 lat, czyli respondentów, którzy w niedalekiej przyszłości będą mogli zostać rodzicami. Współgra to z odpowiedziami na pytania o zakaz aborcji w tej grupie wiekowej udzielanymi w tej grupie wiekowej w sondażach z marca i kwietnia, które zostały przeprowadzone m.in. przez ośrodki CBOS i Ariadna. Całkowity zakaz aborcji cieszy się stosunkowo najniższym poparciem wśród respondentów powyżej 65 roku życia (popiera go 48,7proc.). Jedną z przyczyn może być fakt, że przez znaczną część dorosłego życia tych osób, w okresie PRL, prawo dopuszczało aborcję ze względów społecznych.

 

Respondenci przeciwko automatycznej bezkarności kobiet za aborcję  


Zdaniem 50,7 proc. badanych, kobiety powinny ponosić odpowiedzialność karną za „celowe i świadome dokonanie aborcji lub poddanie się jej”. Za wyłączeniem z góry karalności kobiet w tych sytuacjach opowiedziało się 41,3 proc. badanych.

 

Spośród respondentów, którzy uważają, że kobiety powinny odpowiadać karnie za celowe i świadome dokonanie aborcji, większość (33,7 proc.) popiera rozwiązanie zawarte w obywatelskim projekcie „Stop aborcji”, które pozwala sądowi na odstąpienie od kary. 17 proc. opowiada się natomiast za karalnością matek za świadomie i celowo przeprowadzoną aborcję bez przyznania sądowi szczególnej możliwości odstąpienia przez sąd od kary.

 

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przeciwko automatycznej bezkarności  


Karalność kobiet w przypadku celowego i świadomego dokonania przez nie aborcji popiera łącznie 47,1 proc. kobiet, podczas gdy sprzeciw wyraża 42,3 proc. respondentek. Wśród mężczyzn rozwiązanie to popiera 54,4 proc. badanych, a sprzeciw wyraża 40,5 proc..

Także w przypadku tego pytania najliczniej poparcie dla bezwzględnej ochrony życia ludzkiego wyrażają respondenci w wieku 18-24 lata (85,7 proc. popiera odpowiedzialność karną kobiet, w tym 57,1 proc. bez możliwości odstąpienia od kary).

Wyniki dotyczące karalności współgrają z rezultatami sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Ariadna dla „Dziennika Gazety Prawnej” w dniach 8-12 kwietnia. Wówczas na pytanie o to, kto powinien według respondentów ponosić odpowiedzialność karną za przeprowadzenie nielegalnej aborcji 42,9 proc. respondentów wskazało „matkę decydującą się na aborcję” (respondenci mogli wtedy wybrać więcej niż jedną odpowiedź), a najwięcej osób wskazywało ją w grupach wiekowych 18-24 lata (62 proc) i 25-34 lata (63,9 proc.).

 

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych IBRIS na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków w dniach 13-16 maja, ponad miesiąc po rozpoczęciu zbiórki podpisów pod projektem „Stop aborcji” i w trakcie szerokiej dyskusji dotyczącej jej treści.

źródło: Ordo Iuris

POz

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram