29 września 2017

Bali: ewakuowano już ponad 134 tys. osób z powodu groźby erupcji wulkanu Agung

Ponad 134 000 osób uciekło z regionu wokół wulkanu Agung na indonezyjskiej wyspie turystycznej Bali, obawiając się, że wulkan wkrótce wybuchnie.

 

Ewakuują się nie tylko ci, którzy mieszkają w bezpośredniej strefie zagrożenia, ale także osoby znajdujące się daleko od wulkanu. Ci, którzy uciekli, są rozproszeni w ponad 500 miejscach na wyspie słynącej ze swoich urokliwych plaż i bujnej zieleni. Znajdują oni schronienie w tymczasowych obozach, centrach sportowych i innych budynkach użyteczności publicznej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na Bali od tygodnia obowiązuje najwyższy poziom alarmowy. W gminach wiejskich pozostało tysiące krów, które stanowią ważne źródło utrzymania mieszkańców. Władze ściągają ciężarówki z odleglejszych miejsc, by wywieźć zagrożone zwierzęta.

 

Strefa wykluczenia wokół wulkanu rozciąga się do 12 km od krateru. Lokalne obserwatorium doniosło o wydobywającej się parze wodnej. Na razie nie zaobserwowano popiołu.

 

Agung, który dominuje na północnym wschodzie wyspy, wybuchł w 1963 roku, zabijając ponad 1100 osób. W ubiegłym tygodniu wulkanolodzy ostrzegli, że nastąpiło dramatyczne przyspieszenie wstrząsów, wskazując, że erupcja jest nieunikniona. Nie są jednak w stanie przewidzieć kiedy ona nastąpi.

 

Heather Handley, asystentka profesora nauk przyrodniczych na uniwersytecie w Sydney doradza zdecydowane pozostawanie poza strefą zagrożenia. – Wzrost liczby i siły wstrząsów sugeruje, że erupcja jest nieuchronna – powiedziała.

 

W 1963 r. w wyniku wybuchu Agung powstały śmiercionośne chmury rozpalonego gorącego popiołu, gazów i fragmentów skał, które poruszały się po stokach z wielką prędkością. Lawa rozprzestrzeniła się na kilka kilometrów, zabijając mieszkańców wyspy.  

 

Urzędnicy w tym tygodniu zainstalowali syreny ostrzegawcze w kilku miastach.

 

Agung, podobnie jak inny wulkan Sinabung na Sumatrze należy do grupy 130 aktywnych wulkanów indonezyjskich. Indonezja znajduje się w tzw. „Pierścieniu Ognia” na Pacyfiku, czyli w szczególnie aktywnym sejsmicznie obszarze na świecie.

 

  

Źródło: voanews.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram