14 października 2021

Uczeń nie może być traktowany jakby był zagrożeniem. Kurator Barbara Nowak dla PCh24 TV

(Mateusz Wlodarczyk / Forum)

My długo nie naprawimy tych wszystkich szkód, jakie są wynikiem nauki zdalnej i izolacji – powiedziała w programie „Prawy Prosty” na antenie PCh24 TV małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

W rozmowie z Łukaszem Karpielem Barbara Nowak ubolewała, że na skutek rządowych decyzji o wprowadzeniu nauki zdalnej wielu uczniów nie potrafi dobrze funkcjonować w większej grupie osób. – Nie potrafią sobie poradzić z wieloma sprawami, a poza tym wiedzą, że nauka zdalna jest dużo łatwiejsza niż chodzenie do szkoły, niż siedzenie w ławkach, niż odpowiadanie nauczycielom, niż systematyczność etc. Przez ostatni rok szkolny można było robić inaczej – siedzieć przed ekranem niekoniecznie ubierając się, niekoniecznie nawet wstając z łóżka, korzystać z podpowiedzi etc. Jednym słowem – było łatwiej, dużo łatwiej. Pytanie brzmi: czy my, dorośli, jesteśmy w stanie powiedzieć młodym ludziom, że trud jest wartościowy; że przykładając się do obowiązków można osiągnąć dużo więcej; że wybierając to, co łatwe można wpaść w pułapkę? – mówiła.

Tchórzliwe samorządy, ZNP i szczepienia w szkole. Kurator Barbara Nowak w PRAWYM PROSTYM

Wesprzyj nas już teraz!

Małopolska Kurator Oświaty zwróciła również uwagę, że funkcją szkoły jest nie tylko nauczanie, ale również wychowywanie i wdrażanie uczniów w dorosłe życie. – Jeżeli młody człowiek ma być dobrze wychowany to muszą być przed nim stawiane do rozwiązania różne zadania i trudności, które musi pokonać. Jeżeli tego nie będzie, to ten młody człowiek nie będzie przygotowany na szereg sytuacji, nie będzie potrafił zareagować w stresie etc. – tłumaczyła.

Niestety, według gościa programu „Prawy Prosty” w polskich szkołach zdarzają się sytuacje, w których pandemia strachu jest głównym wyznacznikiem działań nauczycieli. – Nie wiem, jaka jest skala tego zjawiska. Wiem jednak, że dochodzi do sytuacji, że nauczyciel mówi: „Niezaszczepieni uczniowie do ostatnich ławek”, „Nie zdejmować maseczek”, „Jak podchodzicie, to z daleka ode mnie” etc. Mamy naprawdę sytuacje, które ciężko będzie uporządkować. Trzeba to wszystko, mówiąc kolokwialnie, przegadać i wypracować odpowiednie modele zachowania, bo szkoła ma być miejscem bezpiecznym, gdzie uczeń czuje się komfortowo. Nie może być tak, że uczeń jest traktowany jakby był zagrożeniem dla kolegów, koleżanek i nauczycieli. Z takim postępowaniem nigdy nie osiągniemy normalności – podkreśliła.

 

Źródło: PCh24TV

TK

Tchórzliwe samorządy, ZNP i szczepienia w szkole. Kurator Barbara Nowak w PRAWYM PROSTYM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez