13 grudnia 2021

Barbarzyńskie plany przebudowy katedry Notre Dame zatwierdzone. Ich autorem jest… diecezja paryska

(Paryż, katedra Notre Dame. Fot. lizerixt /sxc.hu)

Fale krytyki wywołał we Francji wyciek medialny na temat projektu przebudowy wnętrza katedry Notre Dame. Jak alarmował  brytyjski The Daily Telegraph, diecezja paryska planuje stworzenie „poprawnego politycznie Disneylandu” w miejsce dawnej świetności i symbolicznej koncepcji gotyckiej świątyni. Donosy prasowe potwierdziła oficjalna informacja o zatwierdzeniu planów remontowych przez Narodową Komisję Dziedzictwa i Architektury.

Jako pierwszy sprawę opisał dziennik The Daily Telegraph. Dotarł do paryskiego architekta, Maurice Culota, który miał dostęp do projektu stworzonego przez kurię metropolitalną w Paryżu. Rozmówca gazety stwierdził, że we wnętrzu Notre Dame ma powstać „rodzaj parku rozrywki”. „Konfesjonały, ołtarze i klasyczne rzeźby zostaną zastąpione nowoczesnymi malowidłami ściennymi oraz nowymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi, aby stworzyć «emocjonalne przestrzenie»” – opisywał The Daily Telegraph.

W całkowicie przebudowanym wnętrzu gotyckiej katedry ma też powstać „ścieżka odkrywcza” obficie korzystająca ze źródeł inspiracji azjatyckich i afrykańskich. Ideowo nowy wystrój nie ma już wyrażać uniwersalnego kodu wiary katolickiej, lecz symbolikę „ekumeniczną” i być dostosowanym, jak potwierdziły władze archidiecezji, do osób „nie zawsze wywodzących się z kultury chrześcijańskiej” (jak powiedział ks. Gilles Drouin odpowiedzialny za projekt przebudowy). – To, co proponują zrobić Notre Dame, nigdy nie zostanie zrobione w opactwie Westminster lub Bazylice św. Piotra w Rzymie. To rodzaj parku rozrywki, bardzo infantylny i trywialny, biorąc pod uwagę wielkość tego miejsca – ocenił Maurice Culot.

Wesprzyj nas już teraz!

Projekt całkowicie nowego zagospodarowania przestrzeni świątyni został zatwierdzony przez Narodową Komisję Dziedzictwa i Architektury. Co ciekawe, państwowa komisja zgłosiła zastrzeżenia, wykazując przy tym więcej przywiązania do konserwatywnej estetyki i symboliki, niż władze diecezjalne. Okazuje się bowiem, że strona kościelna nie zamierza oszczędzić nawet figur Świętych Pańskich, będących integralną częścią kaplic w Notre Dame. To wywołało sprzeciw francuskiej komisji, podobnie jak pomysł stworzenia montowanych w podłodze, przesuwanych i demontowanych ławek.

Przeciwko kontrowersyjnym planom archidiecezji paryskiej, wpisującym się w nurt kościelnej cancel culture, wystąpiło w publicznym proteście 105 przedstawicieli środowisk artystycznych, akademickich i  administracji związanej z kulturą. Sygnatariusze manifestu opublikowanego w magazynach „La Tribune de l’Art” i „Le Figaro” zwrócili uwagę, że przebudowa wnętrza jest co do zasady niekonieczna, ponieważ pożar w roku 2018 zniszczył zewnętrzną bryłę świątyni.

Jednocześnie przeciwnicy kurialnego projektu podkreślają, że po spaleniu katedry prywatni darczyńcy zebrali prawie miliard euro na jej odbudowę i jest to doskonała okazja, aby przywrócić dawną wspaniałość również wnętrzom, przy uszanowaniu dotychczasowej koncepcji, ostatecznie skodyfikowanej przez XIX-wiecznego konserwatora Eugène Viollet-le-Duca.

„Ale to, co dziś wyobraża sobie diecezja, niweczy koncepcję cierpliwie wypracowaną przez Viollet-le-Duca. Projekt przewiduje montaż wyjmowanych ławek, zmieniającego się w zależności od pory roku oświetlenia, projekcji wideo na ścianach itp. – innymi słowy tych samych modnych (a przez to już strasznie przestarzałych) «urządzeń mediacyjnych», które można znaleźć we wszystkich «immersyjnych» projektach kulturalnych, w których głupota często rywalizuje z kiczem” – czytamy w manifeście.

Źródło: dorzeczy.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram