23 marca 2012

Barroso: Niższe składki do budżetu UE

(Jose Barroso, fot. commons.wikimedia.org)

Jose Manuel Barroso oświadczył, że jeśli w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony podatek od transakcji finansowych, część przychodów z tego tytułu będzie można przekazać do budżetu UE, co wpłynie na obniżkę – rzekomo nawet o połowę – składek państw członkowskich.


Podatkiem od transakcji finansowych miałyby być objęte wszystkie transakcje, które za przedmiot swój mają instrumenty finansowe, przeprowadzane pomiędzy instytucjami finansowymi pod warunkiem, że przynajmniej jedna z nich znajduje się w UE. Stawka podatku to 0,1% w odniesieniu do obrotu akcjami i obligacjami. Obrót instrumentami pochodnymi obciążony zostałby stawką 0,01%.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Timeo Danaos et dona ferentes – tak można by podsumować propozycję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Każdy człowiek, który posługuje się zdrowym rozsądkiem w ocenie otaczających go zjawisk, momentalnie postuka się w czoło, słysząc ofertę takiego „interesu”.

 

W wyniku proponowanych przez niego zmian rzekomo więcej środków będzie pochodziło z rynków finansowych, a mniej od podatników. Pan Barroso jest już jednak dużym chłopcem i na pewno zdaje sobie sprawę, że rynki finansowe to system naczyń połączonych. Jak zauważa analityk serwisu Bankier.pl, przemilczane zostało to, że podatek od transakcji finansowych zapłacą nie żadne enigmatycznie brzmiące „rynki”, a zwykli ludzie: klienci banków, biur maklerskich, funduszy emerytalnych czy firm ubezpieczeniowych. Niewątpliwie inwestorzy wliczyliby koszty, jakie będą ponosili z tytułu nowego podatku w rentowność obligacji skarbowych. Odbije się to nawet na państwie, które pożyczając pieniądze od instytucji finansowych, również zapłaci więcej. A na kogo rząd przerzuci te koszty, jeśli nie na podatnika, np. w postaci podwyżki akcyzy?

 

Przestrzegałbym jednak przed zrzucaniem winy na unijnych urzędników i ich oderwanie od rzeczywistości gospodarczej. Pomysł podatku od transakcji finansowych nie jest absurdalny. Owszem, jest szkodliwy ekonomicznie, ale w Brukseli już na pewno dawno sobie obliczyli, kto na tym tak naprawdę zyska. Mimo wszystko, jest jednak nadzieja w postaci jednomyślności wymaganej w Unii w sprawach podatków. Wielka Brytania zaś od szeregu lat sprzeciwia się rozszerzaniu kompetencji UE w zakresie zobowiązań podatkowych.

 

Tomasz Tokarski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 645 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram