Po błyskawicznej interwencji polskiej ambasady w Londynie, BBC zdjęło ze swojej strony internetowej materiał, w którym Polacy oskarżani byli współsprawstwo niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej.
Artykuł opowiadał historię Susan Pollack, która w czasie II wojny światowej trafiła do niemieckiego obozu śmierci Auschwtiz. Jednak autor tekstu, Allan Little, postanowił błysnąć komentarzem „historycznym”, oskarżając Polaków o to, że pomagali Niemcom w zbrodniczym procederze.
Wesprzyj nas już teraz!
„Holokaust nie był tylko niemieckim przedsięwzięciem. Wymagał aktywnej współpracy norweskich urzędników służby cywilnej, francuskiej policji, polskich maszynistów i ukraińskich grup paramilitarnych. Każdy okupowany kraj w Europie miał swoich entuzjastycznych uczestników (Holokaustu)” – napisał Little.
Na tekst błyskawicznie zareagował polski ambasador w Londynie, Arkady Rzegocki. Stwierdził, że tekst zniekształca historię. „Sugerowanie, że zmuszenie z użyciem siły polskich maszynistów do obsługi połączeń kolejowych i transportów do obozów koncentracyjnych wskazuje na akceptację lub poparcie Polaków dla Holokaustu, wzmacnia błędną świadomość historyczną, która myli sprawców z ofiarami i szkodzi historycznej prawdzie, która musi być przekazana przyszłym pokoleniom” – napisał Rzegocki w specjalnym liście do BBC, który trafił także do PAP.
BBC błyskawicznie zareagowała na list Rzegockiego. Tekst został zredagowany, a w specjalnym liście szefowie stacji przyznali się do błędu. Przyznano, że „usunięto odniesienie do polskich maszynistów pośród osób kolaborujących z Niemcami, którzy w rzeczywistości byli zmuszeni do pracy siłą podczas niemieckiej okupacji (Polski)”.
Tekst na stronie internetowej słynnej, brytyjskiej stacji telewizyjnej ukazał się z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Opisuje zbrodnie niemieckie oczami Susan Pollak, która trafiła do obozu Auschwitz w wieku 13 lat.
Źródło: rp.pl
ged